23 kwietnia para prezydencka rozpoczęła swoją wizytę w Meksyku. Głowa polskiego państwa, Andrzej Duda, wraz z małżonką przybył do Ameryki Środkowej, aby dyskutować głównie o kwestiach gospodarczych. Oficjalna ceremonia powitania Dudy odbyła się na dziedzińcu Pałacu Narodowego w Mexico City.
Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Narodowego w stolicy Meksyku rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto. Duda został przyjęty z największymi honorami. Zresztą, zobaczcie państwo sami.
Skrót ceremonii powitania @prezydentpl Andrzeja Dudy w Meksyku. #PADwMeksyku https://t.co/v6qkmRQD25 pic.twitter.com/ZaktinTuno
Czytaj także: Prezydent Duda: Chcemy pogłębiać relacje gospodarcze z Meksykiem
— Waldemar Kowal (@waldekk08) 24 kwietnia 2017
Wizyta Dudy miała charakter gospodarczy. W trakcie spotkania z prezydentem Meksyku parafowana została deklaracja ws. strategicznego partnerstwa.
W dokumencie zatytułowanym „W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem” prezydenci wyrazili zaangażowanie na rzecz dalszego umacniania stosunków dwustronnych w obszarach współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej.
Duda zapowiedział również, że Polska chce pogłębiać relacje gospodarcze z Meksykiem. Polska chce pogłębiać relacje gospodarcze z Meksykiem – oświadczył prezydent.
W obecności Dudy i Peny Nieto podpisano także szereg dokumentów dwustronnych m.in. porozumienie o współpracy w obszarze kredytów eksportowych między BGK a meksykańskim Krajowym Towarzystwem Kredytowym (Bancomext) i list intencyjny między MSWiA a meksykańskim ministerstwem administracji o współpracy w zakresie szkoleń służb policyjnych oraz służb granicznych.
Polski prezydent mówił, że wizyta w Meksyku – pierwszym odwiedzanym przez niego kraju Ameryki Łacińskiej – ma nadać polsko-meksykańskim relacjom gospodarczym zupełnie nową formułę i nowy wymiar.
Podkreślił, że nasz kraj chce rozwijać relacje gospodarcze z Meksykiem. Zapewnił, że Polska wspiera pogłębianie relacji Meksyku z Unią Europejską i popiera odnowienie „Umowy Globalnej między Meksykiem a UE”.
Wyraził nadzieję, że w 2018 r. z okazji 90-lecia ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, a także w roku obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Pena Nieto złoży oficjalną wizytę w Polsce.
Prezydent Duda odebrał klucz Mexico City
Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odebrał symboliczny klucz do Mexico City. Przyjmuję, że to klucze dla Polaków, przedstawicieli polskiego biznesu, działaczy samorządowych – powiedział polski prezydent.
Prezydentowi klucz przekazał prezydent Mexico City Miguel Angel Mancera.
Przyjmuję, że na moje ręce zostały przekazane klucze do Mexico City dla Polaków, dla przedstawicieli polskiego biznesu, działaczy i polityków samorządów lokalnych, miejskich – powiedział Duda.
Prezydent podkreślił, że jest pod wrażeniem ogromnego, tętniącego życiem miasta, które z aglomeracją według niektórych ocen liczy nawet 28 milionów mieszkańców. Jestem pełen podziwu dla władz, co do umiejętności zarządzania tak wielkim organizmem miejskim – dodał Duda.
Prezydent mówił, że dla dynamicznie rozwijających się polskich miast: Warszawy czy aglomeracji Górnego Śląska doświadczenia władz Miasta Meksyk będą miały ogromne znaczenie w kwestiach komunikacji miejskiej, międzymiastowej, rozwoju infrastruktury energetycznej, inwestycji związanych z rekreacją i coraz istotniejszych – związanych z ekologią.
Duda powiedział, że wiele przedsiębiorstw w Polsce rozwija się w kierunku nowoczesnych technologii związanych z ochroną środowiska. Pracujemy w tej chwili w Polsce nad ekologicznym samochodem, samochodem na energię elektryczną. To bardzo ważny projekt realizowany przez polski rząd i przeze mnie jako prezydenta – zaznaczył szef państwa.
Podkreślił, że polskie firmy mają doskonałe doświadczenia w produkcji autobusów elektrycznych. Zaznaczył, że wierzy, iż współpraca gospodarcza między Polską i Meksykiem będzie mogła być produktywna także w obszarze związanym z transportem ekologicznym.
źródło: PAP, Twitter
Fot. PAP/EPA/José Méndez