Jak wyglądałby Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, gdyby posłów wybierali tylko kibice? O takie badanie pokusiła się pracownia analiz sportowych Sport Analytics, a wyniki mogą zaskoczyć.
Gdyby posłów wybierali kibice, do Sejmu weszłyby cztery partie. Na największe poparcie mógłby liczyć ruch Kukiz’15, który otrzymał 24 procent głosów. Na drugim miejscu znajduje się Wolność Janusz Korwin-Mikke z 19 – procentowym poparciem. Dalej z wynikiem 16,5 procent znajduje się Ruch Narodowym, a dopiero na czwartym miejscu Prawo i Sprawiedliwość z rezultatem 13,3 procent.
Poniżej progu wyborczego znalazła się Platforma Obywatelska, na którą chęć zagłosowania wyraziło 4,9 procent badanych. Najwięcej zwolenników znalazła ona wśród kibiców Arki Gdynia (13,5 procent). Poza progiem wyborczym znalazła się także Nowoczesna z wynikiem 4,2 procent.
Czytaj także: NASZ WYWIAD #4. Dariusz Szczotkowski: Nie powinienem był tak się odezwać do Korwin-Mikkego. Ludzie weryfikują swoje poglądy
Badanie było przeprowadzone na kibicach ze wszystkich klubów Ekstraklasy. Okazuje się, że Ruch Narodowy ma największe poparcie wśród klubów ze wschodu Polski. Na szczególną uwagę zasługują tu takie kluby jak Górnik Łęczna, gdzie Ruch Narodowy ma aż 45,5 procent poparcia, Korona Kielce, gdzie to poparcie wynosi 41,1 procent czy Jagiellonia Białystok (27,3 procent). Przeciwnie jest chociażby w przypadku Ruchu Chorzów czy Arki Gdynia, gdzie Ruch Narodowy ma poparcie odpowiednio 7 procent oraz 11,5 procent.
Z kolei Prawu i Sprawiedliwości najbardziej przychylni są kibice ze Śląska. Wśród zwolenników Piasta Gliwice partia rządząca może liczyć na 25 procent poparcia, zaś w przypadku Ruchu Chorzów na 18,6 procent.
Wolność Janusza Korwin-Mikke zdecydowanie najbardziej popierają kibice Wisły Płock. Tam partia ta mogłaby liczyć na 38,5 procent poparcia. Najbardziej rozłożone na terenie kraju jest poparcie ruchu Kukiz’15. Najwyższy wynik osiągnął on wśród fanów Jagiellonii Białystok (34 procent), Pogoni Szczecin (25,5 procent) oraz Legii Warszawa (24 procent).
Patrząc na największe kluby Ekstraklasy, różnice w poparciu dla poszczególnych partii nie są bardzo duże. Kibice Legii Warszawa zdecydowanie najbardziej popierają ruch Kukiz’15, który mógłby tu liczyć na 24 procent poparcia. Na drugim miejscu znajduje się Ruch Narodowy (15,3 procent), dalej Wolność (14 procent) oraz Prawo i Sprawiedliwość (12 procent). Gdyby posłów wybierali tylko kibice Legii, do Sejmu dostałyby się jeszcze dwie partie: Nowoczesna z wynikiem 8,7 procent oraz Platforma Obywatelska z rezultatem 5,3 procent.
Nieco inny rozkład poparcia zobaczymy wśród zwolenników Wisły Kraków. Tamtejsi kibice również najchętniej zagłosowaliby na ruch Kukiz’15, który mógłby liczyć na 22,7 procent poparcia, jednak z niewielką stratą na drugiej miejscu znajduje się Wolność (20 procent). Dalsze miejsca należą do Prawa i Sprawiedliwości (14 procent), Ruchu Narodowego (12 procent), Platformy Obywatelskiej (8,7 procent) i Nowoczesnej (6,7 procent).
Wolność jest natomiast zdecydowanym liderem wśród kibiców Lecha Poznań, gdzie partia Janusza Korwin-Mikke może liczyć na 22,9 procent poparcia. Kukiz’15 znajduje się tu na drugim miejscu z wynikiem 17,2 procenta. Na dalszych miejscach znajduje się Ruch Narodowy (14,6 procent), Prawo i Sprawiedliwość (13,4 procent), Nowoczesna (7,6 procent) i Platforma Obywatelska (7 procent).
Ciekawe wyniki można również dostrzec patrząc na podział według wieku. Wśród najmłodszych pełnoletnich kibiców w wieku 18-24 lata na największe poparcie może liczyć Wolność (23,3 procent), a tuż za nią jest Kukiz’15 (22,6 procent). Niewiele słabszy rezultat osiąga Ruch Narodowy (19,2 procent). Wśród nieco starszych kibiców w wieku 25-34 lata zdecydowanym liderem jest już ruch Kukiz’15 (27,1 procent). Druga Wolność ma 19 procent poparcia, a trzeci Ruch Narodowy – 16,6 procent. Wśród kibiców w wieku 35-44 lata widać zdecydowany wzrost poparcia dla partii rządzącej. Wprawdzie na czele w dalszym ciągu jest Kukiz’15 (24,2 procent), jednak PiS znajduje się na drugim miejscu z wynikiem 21,8 procent. 10 procent dla Ruchu Narodowego wystarcza na trzecie miejsce. Starsi kibice są już podzieleni głównie między Prawo i Sprawiedliwość a Platformę Obywatelską. W wieku 45-54 lata PiS mógłby liczyć na 27,9 procent, zaś PO na 18,6 procent poparcia. Z kolei w wieku 55-64 lata na PiS zagłosowałoby 50 procent kibiców, a na PO 37,5 procent.
Całą sprawę dla serwisu SportAnalytics.pl komentują niektórzy politycy. Dla Roberta Anackiego z Wolności wyniki takie nie są zaskakujące i świadczą o poparciu kibiców dla środowiska narodowego. – Wyniki przeprowadzonego sondażu nie są dla nas zaskoczeniem, wręcz przeciwnie są potwierdzeniem faktu, że środowisko kibiców w sposób jednoznaczny utożsamia się z wartościami narodowymi, które dla nas, konserwatywnych-liberałów są czymś ponadczasowym. Nie jesteśmy państwowcami, staramy się patrzeć w przyszłość, szanując przeszłość i czerpiąc z niej naukę. Niezwykle cieszy nas, że środowisko kibiców w sposób zdecydowany i jednoznaczny potrafi wyrazić własne zdanie oraz określić swoje stanowisko, chociażby w materii przywracania pamięci prawdziwym bohaterom narodowym. To dzięki kibicom symbole narodowe odzyskują należne im miejsce w przekazie dla młodego pokolenia. Jako Partia Wolność kibicujemy takim postawom. Czołem Wielkiej Polsce – powiedział.
Z kolei według Krzysztofa Bosaka z Ruchu Narodowego takie wyniki to świadectwo świadomego myślenia o Polsce wśród kibiców. – Udostępnione wyniki badań świadczą moim zdaniem przede wszystkim o tym, że środowisko kibicowskie dużo bardziej świadomie myśli o polityce niż przeciętny obywatel. Cieszą mnie dobre wyniki sił tzw. antysystemowych. Mimo, że inicjatywy polityczne Kukiza czy Korwin-Mikkego są konkurencyjne wobec Ruchu Narodowego, to nasi wyborcy stanowią wspólny zbiór i dobre wyniki tych formacji są także dla nas dobrym prognostykiem na przyszłość, ponieważ wyborca rozczarowany Kukizem czy Korwinem może swe sympatie skierować ku naszemu ugrupowaniu. Kilkunastoprocentowy wynik Ruchu Narodowego również jest bardzo zadowalający, szczególnie że jest nawet wyższy niż poparcie PiS wśród kibiców. To co również pokazuje wysoką świadomość środowiska kibiców to niskie poparcie sił liberalnych (Nowoczesna, PO) i neomarksistowskich (Razem) – komentuje.