Wynagrodzenie, które otrzyma obywatel za pomoc służbom, nie będzie opodatkowane. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatkach dochodowych. O sprawie pisze portal Gazeta.pl.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami wynagrodzenie, które otrzymywały osoby za pomoc służbom państwowym (np. policji, CBA, czy ABW), jest objęte 20-proc. podatkiem zryczałtowanym. Zostało to uregulowane w art. 30 ust.1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Art. 30. 1. Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
5) z wynagrodzeń za udzielanie pomocy Policji, funkcjonariuszom Służby Celno Skarbowej, Straży Granicznej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, wypłacanych z funduszu operacyjnego – w wysokości 20% wynagrodzenia;
Portal Gazeta.pl ujawnił, że rządzący przygotowali zamianę w ustawie. Nowelizacja zakłada m.in. usunięcie art. 30 ust. 1 pkt 5. Tym samym, wolne od podatku będą wszystkie wynagrodzenia, które otrzymują osoby za pomoc służbom. Ustawodawca spodziewa się, że zmiana zachęci do współpracy obywateli.
„Dane pokazują, że w zdecydowanej większości przypadków osoba udzielająca pomocy organom otrzymuje wypłaty od 12 zł do 1000 zł. Zatem kwoty podatku odprowadzane od takich sum są niewielkie. Co więcej, likwidacja obowiązku podatkowego zwiększy wysokość otrzymywanego świadczenia przez osoby współpracujące z tymi organami, co może zachęcić do wspierania działań tych jednostek” – czytamy w uzasadnieniu zmian.
Jeśli dostaniesz wynagrodzenie za pomoc policji, Agencji Wywiadu, ABW czy CBA, fiskus nie pobierze od tego podatku.
A pomoc dla straży pożarnej, granicznej, służb sanitarnych, weterynaryjnych obłożona nie tylko podatkiem dochodowym ale i akcyzą, vatem i cłem ?— Janusz Piechociński (@Piechocinski) 4 stycznia 2018