23 października 2017 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensacie z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Aby uzyskać pieniądze – 10 tys. zł – osoby którym przysługuje prawo musza złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie.
„Celem ustawy jest zrekompensowanie, w ramach możliwości budżetu państwa, strat finansowych poniesionych przez osoby, które na podstawie układów zbiorowych pracy oraz związanych z nimi porozumień, otrzymywały bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie, i utraciły to uprawnienie wskutek wypowiedzenia w tym zakresie ww. układów i porozumień” – czytamy w informacji o ustawie.
Na mocy nowych przepisów osoby o których mowa, będą mogły uzyskać jednorazową wypłatę rekompensaty w wysokości 10 tys. zł. Jednak żeby je otrzymać należy złożyć wniosek w tej sprawie.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Komu należą się pieniądze?
Z nowych przepisów wynika, że o rekompensatę będą się mogli starać emeryci i renciści, którzy w momencie utraty prawa do świadczenia spełniali łącznie poniższe warunki:
– mieli ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy
– pobierali emeryturę lub rentę
– otrzymywali bezpłatny węgiel na podstawie układów zbiorowych pracy, porozumień i pozostałych regulacji obowiązujących w przedsiębiorstwie górniczym, które na skutek zawartych porozumień lub dokonanych wypowiedzeń, utraciły moc obowiązującą przed dniem wejścia w życie ustawy.
Ponadto, w uzasadnieniu projektu zastrzeżono, że do grona osób uprawnionych zaliczono także: „wdowy, wdowców i sieroty, mających ustalone prawo do renty rodzinnej po uprawnionym emerycie lub renciście”.
Zgodnie z przepisami, rekompensata nie przysługuje osobom, które pobierają świadczenie z ZUS.
Wniosek
Ustawa o rekompensacie z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla weszła w życie 24 października 2017 roku. Oznacza to, że od wtorku można składać wnioski w tej sprawie. Można je złożyć w centralach spółek i w kopalniach, które wymieniono w ustawie.
Od dzisiaj można składać wnioski o rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Więcej informacji ➡️https://t.co/vPECJfShjJ pic.twitter.com/QzAqgEoEZQ
— Ministerstwo Energii (@MinEnergii) 24 października 2017
Wszelkie szczegółowe informacje, w tym wzór wniosku, można znaleźć TUTAJ i TUTAJ