Nagrodę „Złota Róża” – przyznawaną w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki najlepszej polskiej książce popularnonaukowej – otrzymała Agnieszka Krzemińska za książkę „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”.
Nagroda „Złota Róża” jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”. Przyznawana jest najlepszej napisanej po polsku książce popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.
Książka „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich” Agnieszki Krzemińskiej została wydana przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie.
Dr hab. Radosław Palonka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w swojej laudacji na cześć laureatki i jej książki podsumował: „Myśląc o odkryciach archeologicznych, często od razu mamy w głowie skarby starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, a w bardziej egzotycznym wydaniu świątynie ukryte gdzieś w dżunglach Kambodży czy piramidy Azteków i Majów w Meksyku. Agnieszka Krzemińska w swojej książce pokazuje jednak, że teren naszego kraju również obfituje w prawdziwe skarby wydobyte z ziemi (często przypadkowo) oraz spektakularne odkrycia pozwalające na wniknięcie w świat dawnych kultur, ich obyczajów, religii, wiedzy, ale też migracji, walk i wojen”. Dodał, że wszystko to jest pieczołowicie opisywane i rekonstruowane przez kolejne pokolenia archeologów i coraz częściej w nowoczesny sposób pokazywane i udostępniane. “Mamy naprawdę czym się pochwalić, jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe, jak i dokonania rodzimej archeologii. Trzeba to tylko umiejętnie opisać i „sprzedać”, z czym doskonale poradziła sobie tegoroczna Laureatka Nagrody „Złota Róża”” – ocenił.
Do tegorocznej nagrody nominowane były też książki: „Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości” Łukasza Kamieńskiego (Czarne, Wołowiec 2022); “Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów” Adama Robińskiego (Czarne, Wołowiec 2022) oraz “Bocian. Biografia nieautoryzowana” Adama Zbyryta oraz Piotra Tryjanowskiego (Paśny Buriat, Kielce 2022).
W poprzednich 3 latach laureatami nagrody zostali: Andrzej Kajetan Wróblewski za “Historię fizyki w Polsce” (Wydawnictwo Naukowe PWN SA), Łukasz Lamża za “Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze?” (Wyd. Czarne) oraz Urszula Zajączkowska za książkę “Patyki, badyle” (wyd. Marginesy).
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl