6 stycznia 2017 r. odszedł na Wieczną Wartę kolejny Bohater NSZ, słynny egzekutor, autorytet i mentor dla pokoleń – Jerzy Henryk Nachtman ps. „Kazimierz Olecki”, „Wołomiński” – żołnierz ZJ, NSZ, powstaniec warszawski.
Pracę konspiracyjną rozpoczął na przełomie 1939 i 1940 roku w Organizacji Wojskowej „Wilki” w Wołominie, a potem z częścią swojej organizacji przeszedł do Związku Jaszczurczego i Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem specjalnego Oddziału Bojowego (Komórka Likwidacyjna) przy Komendzie Głównej ZJ, a następnie Dowództwie NSZ (Oddział „Mazura”). W 1942 Szkole Podchorążych Piechoty NSZ, uzyskując stopień kaprala podchorążego. Od wiosny 1944 samodzielnie dowodził Oddziału Bojowego przy Dowództwie NSZ. Brał udział i kierował wieloma akcjami zdobywania broni i likwidacji kolaborantów. W lipcu 1944 dowodził akcją uwolnienia kilkudziesięciu robotników przymusowych w Nadmie.
1 sierpnia 1944 wraz ze swoim oddziałem miał dokonać skoku na transport pieniędzy z PWPW, ale zaskoczony wybuchem Powstania dozbroił napotkaną grupę żołnierzy AK i dołączył do oddziałów tworzących późniejsze zgrupowanie „Chrobry II”. Jako dowódca półplutonu walczył na Towarowej, Łuckiej i Grzybowskiej oraz brał min. udział w zdobyciu budynku Dyrekcji Wodociągów na pl. Starynkiewicza – wspólnie z rtm. Witolda Pileckiego. Do końca Powstania walczył w 1szej Kompanii „Warszawianka” Chrobry II. Brał udział w wielu akcjach bojowych, m.in. w osłonie próby przebicia ze Starówki do Śródmieścia. W Powstaniu został odznaczony Krzyżem Walecznych i awansowany do stopnia plutonowego podchorążego.
Po Powstaniu nie poszedł do niewoli, przedostał się do Szwajcarii, gdzie osadzony w obozie podjął kilka prób ucieczki – udało mu się zbiec do Francji, gdzie wstąpił do Wojska Polskiego, a następnie trafił do II Korpusu we Włoszech. W czerwcu 1946 wrócił do Polski i dzięki dobrze zakonspirowanej działalności w NSZ oraz formalnej przynależności w Powstaniu do AK mógł studiować na Politechnice Warszawskiej. Utrzymywał stałe kontakty ze swoim d-cą Tadeuszem Siemiątkowskim ps. „Mazur” a od powstania Związku Żołnierzy NSZ był jego aktywnym działaczem i wieloletnim wiceprezesem.
Był jednym z najbardziej znanych weteranów NSZ i żołnierzy Powstania Warszawskiego, inicjatorem projektu budowy pomnika NSZ na Powązkach wojskowych, bohaterem wielu artykułów prasowych, a nadto współautorem kilku książek i wielu publikacji. Odznaczony został Krzyżami – Walecznych, Narodowego Czynu Zbrojnego, Armii Krajowej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był Bratem dr n. med Marii Krystyny Nachtman, łączniczki NSZ i NZW, więźniarki okresu stalinowskiego.
Msza żałobna będzie odprawiona o godz. 12:00 13 stycznia br w Bazylice Św. Trójcy przy ul. Kościelnej 2 w podwarszawskiej Kobyłce, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu Rodziny NACHTMAN na tamtejszym cmentarzu.
Tekst i foto Michał Andrzej Zieliński