19 listopada w Warszawie odbył się strajk nauczycieli. Manifestujący, w ramach protestu, usypali z kredy kopiec. Po zakończeniu protest w internecie pojawiło się jego zdjęcie, jednak wzrok internautów przykuło co innego. Na fotografii widać było bowiem kawałki biało-czerwonego materiału, które mogły wskazywać na to, ze na szczyt kopca bezładnie rzucona została polska flaga. Związek postanowił wystosować oświadczenie w całej sprawie.
OŚWIADCZENIE ZNP
ZNP stanowczo dementuje doniesienia, że na kopcu z kredy, usypanym na zakończenie manifestacji 19 listopada br. w Warszawie, została umieszczona lub pozostawiona flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj także: Flaga Polski zbezczeszczona na demonstracji ZNP? Internauci komentują [FOTO]
19 listopada uczestnicy manifestacji pozostawiali na kopcu z kredy przed Sejmem przygotowane przez siebie transparenty i banery.
Transparenty i banery na drzewcach (wykonane z papieru lub płótna) zawierały nazwy likwidowanych gimnazjów. Kopiec był symbolem złamanych karier edukacyjnych i zawodowych.
Jeden z takich banerów – umieszczony na dwóch drzewcach, co widać na zdjęciu przywoływanym w mediach – został złożony na kopcu tuż przed zakończeniem manifestacji. Z uwagi na kolorystkę niesłusznie został uznany przez część dziennikarzy za flagę państwową!
Zwracamy uwagę, że w pobliżu kopca znajdowali się ochraniający manifestację funkcjonariusze policji (widoczni na zdjęciach), którzy z pewnością interweniowaliby, gdyby doszło do niewłaściwego zachowania ze strony uczestników protestu.
Z całą mocą podkreślamy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego szanuje symbole narodowe i otacza je należytą czcią.
Jako polscy nauczyciele jesteśmy przywiązani do symboli i tradycji narodowych i z oburzeniem przyjmujemy insynuacje, że mogliśmy potraktować je bez należnego im szacunku.
Dalsze upowszechnianie zdementowanej przez nas informacji uznamy za zniewagę dla Związku i jego członków i członkiń.
To nie flaga. To baner na dwóch drzewcach
Równocześnie do oświadczenia, Związek prostował informację na swoim twitterowym koncie. Osoby zarządzające profilem opublikowały kontrowersyjną fotografię i opatrzyły ją komentarzem.
@ZNP_ZGTo nie flaga państwowa.To baner na dwóch drzewcach.Oświadczenie: stanowczo dementujemy doniesienia dot. kopca:https://t.co/zrVmKLGmfR
— ZNP (@ZNP_ZG) 20 listopada 2016
To nie flaga tylko transparent. Widać to na zdjęciach: ten sam transparent sfotografowany z dwóch różnych stron. pic.twitter.com/hHTQ0AppZe
— ZNP (@ZNP_ZG) 20 listopada 2016
Po Wiadomościach w Internecie ruszyła kampania nienawiści. Po raz kolejny: na zdjęciu transparent, a nie flaga. To obraz kopca z dwóch stron pic.twitter.com/MFkxtjsleV
— Sławomir Broniarz (@Broniarz) 20 listopada 2016
źródło: znp.edu.pl, Twitter
Fot. Twitter/ZNP