Ekonomiści Goldman Sachs określili swoje przewidywania dotyczące 10 tendencji, które w znaczący sposób wpłyną na rynki finansowe podczas całego nadchodzącego roku. Warto się im przyjrzeć, ponieważ zeszłoroczne analizy tego banku były bardzo trafne.
Prognozy ekonomistów Goldman Sachs przedstawiają się następująco:
1. Ożywienie w gospodarce światowej
Przewodnią rolę przy wzrostach pełnić będą Stany Zjednoczone, jednak poprawa sytuacji odnotowana zostanie także w Japonii, Europie oraz na wschodzie, nie licząc Chin.
Czytaj także: Prognozy na rok 2018 - cz. 2
2. Różnice pomiędzy krajami rozwniętymi
Znaczna różnica dzielić będzie tempo wzrostu USA oraz Japonii i Europy. W efekcie FED prowadzić będzie odmienną politykę od pozostałych głównych banków centralnych.
3. Dalsze spadki cen ropy
Koszty wydobycia ropy spadną o 5-15 procent. Wpłynie to na ożywienie w krajach importujących oraz przysporzy problemów państwom eksportującym ten surowiec.
Czytaj także: Rosji grozi bankructwo i rozpad
4. Inflacja zwolni
Utrzyma się tendencja wyhamowania inflacyjnego, zwłaszcza na Starym Kontynencie. Dużą rolę odegra w tym wypadku spadek cen ropy oraz brak presji na wzrost płac.
5. Dolar w dobrej kondycji
Ekonomiści Goldman Sachs są święcie przekonani co do silnej pozycji dolara w kolejnym roku. Kwestia ta będzie składową ożywienia w amerykańskiej gospodarce.
6. FED poczeka z zaostrzeniem polityki
Podniesienie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną powinno nastąpić najwcześniej w ostatnim kwartale 2015 roku. Potem jednak wzrost może okazać się dość wyraźny.
7. Ciężki rok dla Chin
Wszystko wskazuje na to, że chiński wzrost gospodarczy ustabilizuje się na poziomie 6-7 procent, co dla krajów zachodnich byłoby wynikiem fantastycznym, jednak w Państwie Środka nie widać z tego powodu entuzjazmu.
8. Warto obserwować rynki wschodzące
Wzrost na rynkach wschodzących na tle ostatnich lat nie należą do powalających, jednak ekonomiści Goldman Sachs uważają, że 2015 rok będzie udany dla państw rozwijających się, zwłaszcza tych importujących ropę.
9. Niska zmienność
Na rynkach finansowych nie powinno dochodzić do zbyt wielu nerwowych sytuacji, ale pojedyncze gwałtowne korekty są całkiem prawdopodobne.
1o. Stopy zwrotu bez rewelacji
Wyceny sporej grupy aktywów znajdują się obecnie dość wysoko, dlatego też nie należy się spodziewać zbyt wielkich stóp zwrotu. Zdaniem Goldman Sachs dobre perspektywy rysują się przed akcjami.
Wśród krajów, których akcjami warto się zainteresować ekonomiści umieścili Tajwan, Indie i Turcję. Podobną prognozę Goldman Sachs wydał również w poprzednim roku. Wówczas na 10 analiz aż sześć okazało się trafnymi, a trzy – częściowo trafnymi.
Źródło: Puls Biznesu
Fot: Commons Wikimedia