Polscy badacze powrócili z trwającej miesiąc wyprawy, podczas której poszukiwali słowiańskiej twierdzy w Maroku. Archeolodzy i etnolodzy wskazali prawdopodobne miejsce położenia Qarjat as-Saqaliba – osady militarnej, którą mieli założyć słowiańscy niewolnicy na przełomie IX i X w.
Kierownik wyprawy naukowej dr Wojciech Filipowiak w czasie środowej konferencji prasowej mówił o tym jak wyglądały prace. Najpierw przeprowadzono archeologiczny i etnograficzny rekonesans badawczy na terenie gór Rif – tam mieściło się królestwo Nekor. O miejscu tym, jako obszarze, gdzie założono słowiańską osadę, pisał arabski historyk Al.-Bakri w XI w. w dziele „Księga dróg i królestw”.
Jak tłumaczył naukowiec, przeprowadzona analiza ceramiki średniowiecznej wykazywała podobieństwo do wczesnośredniowiecznej ceramiki słowiańskiej. Dokonano również wizji lokalnej i wyznaczono obszary dalszych badań.
Czytaj także: Polscy archeolodzy będą szukać Słowian w... Maroko
Badacze zapowiedzieli, że chcą kontynuować badania. Będą szukać w tradycji ludowej śladów po Słowianach. Mają również nadzieje lepiej zgłębić tekst Al-Bakriego.
Na północy dzisiejszego Maroka położone było Królestwo Nekor, będące pierwszym muzułmańskim państwem w tym rejonie. W IX i X w. panowała tam dynastia Banu Salih, która założyła gwardię, składającą się ze słowiańskich niewolników – podejrzewa się, że pochodzili z ośrodków handlowych w Wolinie lub Szczecinie. Armia miała się zbuntować i po wyjściu ze stolicy żołnierze założyli w górach twierdzę – Qarjat as-Saqaliba, czyli „wieś Słowian”.