Politycy z FDP po kilku tygodniach negocjacji ws. utworzenia koalicji z CDU i Zielonymi zerwali rozmowy. Decyzję podjął szef partii Christian Lindner. Teraz Angela Merkel stoi przed wielkim dylematem: rząd mniejszościowy albo przyspieszone wybory.
Portal dw.com poinformował, że Wolna Partia Demokratyczna (FPD) zdecydowała się zakończyć rozmowy na temat utworzenia koalicji z CDU/CSU i Zielonymi. Lider partii, komentując swoja decyzję, stwierdził: „lepiej nie rządzić, niż rządzić błędnie”. FDP o zerwaniu rozmów poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Fiasko negocjacji skomentowała Angela Merkel, która przyjęła decyzję FDP z ubolewaniem. Kanclerz poinformowała, że w tym trudnym okresie rząd niemiecki będzie się starał wypełniać jak najlepiej swoje obowiązki.
Czytaj także: Znamy ostateczne wyniki wyborów w Niemczech. Przed zwycięzcą duże wyzwanie
Co dalej?
Możliwe są dwa podstawowe scenariusze: rządy mniejszościowe, lub przedterminowe wybory. Pierwsze rozwiązanie mocno komplikuje sytuację wewnątrz Niemiec. Patia rządząca będzie miała ograniczone pole manewru. Natomiast w perspektywie polityki międzynarodowej znacząco osłabi pozycję Angeli Merkel.
Z kolei druga opcja – przedterminowe wybory – oznaczają kolejną kampanię wyborczą, a ich wynik jest wielką niewiadomą. Przeciwnikiem takiego rozwiązania wydaje się być prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
Portal dw.com informuje o trzecim możliwym scenariuszu. Chodzi o powrót tzw. „wielkiej koalicji”. Choć SPD tuż po wyborach zdecydowało się odejść z koalicji teoretycznie może zmienić zdanie. Wywodzący się z Socjaldemokratów Frank-Walter Steinmeier, ma nawet naciskać na partię, aby rozważyła powrót.
Wrześniowe wybory
24 września blok Angeli Merkel CDU/CSU z wynikiem 33 proc. wygrał wybory w Niemczech. Drugie miejsce zajęła Socjaldemokracja (SPD), która uzyskała 20,5 proc. poparcia. Niespodziewanie wysoki wynik zanotowała Alternatywa dla Niemiec (AfD), która zdobyła 12,6 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęły: Wolna Partia Demokratyczna (FDP) – 10,7 proc., Lewica – 9,2 proc. i Zieloni – 8,9 proc. FDP i Zieloni utworzą rząd z CDU/CSU.
Po deklaracji SPD o opuszczeniu tzw. „wielkiej koalicji” jedyną możliwą drogą, która umożliwiała większościowe rządy były negocjacje z Zielonymi i FDP.