Czy na produkcji namiotów zgodnych z realiami historycznymi można zarobić? Oczywiście, że tak a firma Michała Siedleckiego jest na to doskonałym przykładem. Tentorium.pl oprócz szycia namiotów, zajmuje się rekonstrukcją historyczną. Firma jest już na tyle uznaną marką, że zdarza się jej produkować na zlecenie ekip filmowych – ich namioty możemy zobaczyć np. w serialu Wikingowie.
Istniejąca od kilkunastu lat firma zajmuje się szyciem namiotów historycznych i rekonstrukcją historyczną. Posiada własną stolarnię w której można ręcznie wykonać stoły czy skrzynie. Elementy te czasami są świetnym uzupełnieniem oferty. Jak mówi założyciel, pomysł na działalność zrodził się z zainteresowania historią, które przerodziło się w pasję.
Interesowałem się historią już od pierwszych klas szkoły podstawowej. W liceum założyliśmy z kolegami pierwszą w Radomiu grupę rekonstrukcji historycznej. Uszyliśmy rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych strojów słowiańskich, lecz żeby pojechać na pierwszą imprezę historyczną, a był to turniej na zamku w Iłży, potrzebowaliśmy namiotu – mówi w wywiadzie z Gazetą Wyborczą założyciel firmy.
Wspomina, że podjął się wówczas uszycia namiotu, na domowej maszynie do szycia. Po latach przyznaje ze śmiechem, że końcowy produkt nie był idealny. Niemniej jednak postanowił się nie poddawać. To właśnie wtedy zaczęła się przygoda Michała z szyciem, która niebawem przerodziła się w firmę, która dzięki wysokiej jakości świadczonych usług, nie narzeka na brak klientów. Istotne jest, że produkowane przez firmę namioty są szyte ręcznie, co – jak przyznaje właściciel – jest obecnie rzadkością.
W przeciwieństwie do trendów dominujących na rynku nie wykonujemy namiotów z bawełny, ponieważ jest to niezgodne z realiami historycznymi panującymi w okresie średniowiecza. Bawełnę do produkcji namiotów zaczęto bowiem używać dopiero pod koniec XVIII wieku – czytamy na stronie firmy.
Nie dziwi więc, że po namioty produkcji Michała Siedleckiego sięgnęli ludzie odpowiedzialni za scenografię filmową. Wśród klientów z tej branży znaleźli się producenci popularnego serialu „Wikingowie”. Tentorium uszyło na potrzeby produkcji w ciągu 2 miesięcy ponad 30 namiotów.
Poza tym na stronie firmowej wymieniona jest cała lista filmów, które korzystały już z usług Tentorium:
– Daas – film kostiumowy produkcji polskiej
– Chillout Tents for H & M – Audioriver Festival
– Rekonstrukcja obozu Jana III Sobieskiego w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
– Rekonstrukcja Pierwszego lotu balonem dla firmy Roleski
– Chillout Tents dla Grupy Allegro
Jak przyznaje właściciel, na rynku nie ma zbyt wielu firm, które stanowią konkurencję dla polskiej firmy. W całej Europie jest jedynie kilka producentów o takiej specjalności, to z kolei powoduje, że nie muszą martwić się o reklamę. „W ogóle nie reklamuję swojej firmy – mówi Michał Siedlecki portalowi innpoland.pl, jego zdaniem wystarczającą metodą jest tzw. poczta pantoflowa, jak mówi „dobry produkt broni się sam”.
Poniżej recenzja namiotu traperskiego produkcji Tentorium, zrealizowana przez kanał Universal Survival:
Czytaj także: Starbucks trafia na stacje benzynowe w Polsce!