Dwa etapy ma objąć reforma mediów publicznych autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada ona m.in. zmianę sposobu wyboru władz oraz powstanie Mediów Narodowych. Ustawa jest już w Sejmie.
O zmianach poinformował na Twitterze wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów, Krzysztof Czabański:
Przyspieszamy! Pierwszy etap reformy mediów publicznych już w Sejmie – zmiana sposobu wyboru władz TVP i Polskiego Radia. Drugi krok to będzie zmiana ustroju mediów publicznych i sposobu ich finansowania. Powstaną Media Narodowe: TVP, Polskie Radio i PAP
Czytaj także: Robert Winnicki o ustawie medialnej PiS: Jest brutalnie uczciwa
– napisał Czabański.
Na pierwszym etapie mają zostać zmienione zasady wyboru władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Dotychczas Radę Nadzorczą wybierały trzy podmioty: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, minister skarbu oraz minister kultury. W myśl nowej ustawy, Radę Nadzorczą będzie wskazywał minister skarbu, który będzie właścicielem spółek. On również ma wybierać zarządy. Ponadto obecne władze mediów nie doczekają końca swoich kadencji, ale odejdą z dniem wejścia w życie ustawy.
Kolejny etap to przyjęcie ustawy, która zmieni ustrój mediów publicznych. W jej rezultacie mają powstać Media Narodowe. Ustawa chce zapewnić mediom stabilne źródła finansowania, aby nie miały one charakteru spółek akcyjnych, ale stały się instytucjami kultury.
Instytucje, które powstaną na ich miejsce, będą następcą prawnym tych spółek. Przejmą wszystkie zobowiązania i prawa oraz majątek na mocy ustawy
– mówił Krzysztof Czabański.
Czytaj także: Ziobro: Wymienimy tych prokuratorów, którzy nie chcą walczyć z przestępczością