Komisja Europejska przedstawiła raport zawierający ocenę jakości transportu w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Najgorzej wypadły w nim Polska i Bułgaria.
Ranking KE został stworzony w oparciu o informacje takich instytucji, jak Eurostat, Europejska Agencja Środowiska, Bank Światowy czy Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Państwa członkowskie UE zostały w nim sklasyfikowane w 22 kategoriach powiązanych z transportem. W każdej z tych dziedzin wyróżniono po pięć krajów z najlepszymi i najgorszymi wynikami.
Ukraina utrzymuje embargo na polską wieprzowinę
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Najczęściej, bo aż 11-krotnie, czołowe miejsca zajmowały Holandia oraz Niemcy. Minimalnie gorzej wypadły Dania, Szwecja i Wielka Brytania.
Znacznie gorsze wyniki uzyskały Polska i Bułgaria. Oba te państwa w dziewięciu kategoriach znalazły się w ostatniej piątce, a tylko trzykrotnie uplasowały się w czołówce. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w przypadku Grecji, Litwy i Rumunii.
Polska energetyka uwalnia się od Rosji
Komisja Europejska oceniała w poszczególnych krajach stan transportu kolejowego, drogowego, morskiego oraz lotniczego. Do każdej z tych dziedzin przydzielono od dwóch do siedmiu kategorii. Były to: infrastruktura, wpływ na środowisko, bezpieczeństwo, innowacje i badania naukowe, logistyka, stan wdrażania prawa unijnego oraz niezgodności z unijnymi regulacjami.
Polska została nisko oceniona pod względem jakości infrastruktury w odniesieniu do wszystkich czterech rodzajów transportu. Negatywnie zweryfikowano również poziom bezpieczeństwa na naszych drogach oraz na kolei. W pierwszej piątce nasz kraj znalazł się pod względem jednolitego rynku na kolei.
Debata Liderów: Unia krępuje polską gospodarkę
W opinii Ministerstwa Infrastruktury i Transportu raport KE jest czysto statystycznym zestawieniem danych z 2012 roku i nie pokazuje ogromnych przemian zachodzących w Polsce pod względem ilości oraz jakości infrastruktury.
fot. KingCherry / Commons Wikimedia