Sejm znowelizował ustawę Prawo o zgromadzeniach. Od tej pory możliwe będzie otrzymanie zgody na trzy lata, na cykliczne organizowanie zgromadzeń w tym samym miejscu i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu.
Nowe przepisy dają pierwszeństwo zgromadzeniom, których organizatorem są władze publiczne, a także zgromadzeniom inicjowanym przez kościoły oraz inne związki wyznaniowe.
Zakaz zgromadzenia może być wydany przez organ gminy w sytuacji, gdy zgromadzenie zaplanowane jest w czasie i miejscu, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.
Czytaj także: Andrzej Duda nie podpisał ustawy o zgromadzeniach
Czym według nowych przepisów jest zgromadzenie cykliczne? Chodzi o zgromadzenia organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych. Ponadto musiałyby się one m.in. odbywać przez ostatnie trzy lata i mieć na celu, w szczególności, uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń – czytamy na stronie sejm.gov.pl. Organizatorzy zgromadzeń cyklicznych będą mogli wystąpić z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na ich organizację. We dokumentacji będą musieli jednak uwzględnić jego cel.
Nowelizację, która przekazana zostanie do Senatu, poparło w głosowaniu 224 posłów, 196 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.
źródło: sejm.gov.pl, onet.pl
Fot. Wikimedia/Katarzyna Czerwińska