Prezydent Stanów Zjednoczonych zamierza przenieść ambasadę USA w Izraeli z Tel Awiwu do Jerozolimy. Biały Dom twierdzi, że decyzja jest po prostu „uznaniem stanu rzeczywistego” – podaje CNN.
W środę Donald Trump zamierza zrealizować swoją zapowiedź z kampanii wyborczej i przenieść ambasadę USA do Jerozolimy. Prezydent Stanów Zjednoczonych swoją decyzję ogłosi w oficjalnym oświadczeniu.
Niepokój zagranicznych polityków
Czytaj także: Przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu wywołało gwałtowną reakcję. Polskie MSZ apeluje o pokojowe rozwiązanie [WIDEO]
Swoje zaniepokojenie decyzją prezydenta USA wyraził m.in. ambasador Arabii Saudyjskiej w USA. Książę Khalid bin Salman stwierdził, że taki ruch może się przyczynić do wzrostu napięcia w rejonie Bliskiego Wschodu. Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron przypomniał, że najpierw powinien zostać zakończony proces pokojowy pomiędzy Palestyną a Izraelem w drodze negocjacji.
O ostrożność w tej sprawie zaapelował również papież Franciszek. Ojciec Święty zwrócił uwagę na „wyjątkowy status Jerozolimy„, która jest istotnym miejscem dla wielu wyznawców religii. W związku z tym zwrócił się do wszystkich o „przestrzeganie statusu miasta” zgodnie z rezolucjami ONZ.
The Pope has now joined the chorus of critics urging Donald Trump not to recognise Jerusalem as the capital of Israel https://t.co/ZYDjo67ShI pic.twitter.com/AlIKbay69C
— Financial Times (@FT) 6 grudnia 2017
W ostrym tonie wypowiedział się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Według niego status Jerozolimy stanowi „czerwoną linię dla muzułmanów”. Zagroził również zerwaniem stosunków dyplomatycznych z USA, jeśli to państw przeniesie swoją ambasadę z Tel Awiwu.
Z kolei „The New York Times” wskazuje, że decyzja może poważnie skomplikować rolę mediatora w sporze pomiędzy Palestyną a Izraelem, którą do tej pory starały się pełnić Stany Zjednoczone. Dziennikarze zarzucają prezydentowi, że większą wagę zwraca na obietnice wyborcze niż aktualne relacje dyplomatyczne.
Status miasta
W 1947 roku, zgodnie z postanowieniami ONZ, Jerozolima i jej okolice miały stanowić strefę neutralną. Jednak plan nie został zrealizowany, bowiem już w maju 1948 roku rozpoczęła się I wojna izraelsko-arabska. Po zakończeniu konfliktu Jerozolima została podzielona na dwie części: wschodnią i zachodnią. Pierwsza należała do Transjordanii, druga do Izraela, który uznał swoją część za stolicę państwa.
Z kolei w wyniku wojny sześciodniowej (III wojna arabska) w 1967 roku siły izraelskie zajęły całą Wschodnią Jerozolimę. W 1980 roku oficjalnie ogłoszono zjednoczenie miasta i uznali je za stolicę swojego państwa. W związku z Podstawowym Prawem Jerozolimy (ustawą zasadniczą Izraela), miasto to jest siedzibą prezydenta, parlamentu, rządu i Sądu Najwyższego Izraela.
Niemniej jednak większość państw nie uznaje tej decyzji i swoje ambasady umieszcza w Tel Awiwie. Nawet ONZ potępiła decyzję z 1980 roku rezolucją, w której domagano się uznania „suwerenności Jerozolimy bez mocy prawnej”.
Szczególne naciski na Izrael ws. Jerozolimy pochodzą od państw muzułmańskich w tym Palestyny.