Niedaleko Opatowa w Ptkanowie odnaleziono tunel i pomieszczenie ze srebrnymi monetami z czasów Zygmunta III Wazy i prawdopodobnym wejściem do lochów. Czy tajemniczy labirynt jest dziełem zakonu templariuszy?
Wśród mieszkańców Ptkanowa od dawna krążyły plotki o tym, że w najbliższej okolicy znajdowali się templariusze. Mieli oni zbudować tunel łączący kościół św. Idziego Opata z oddalonym o 100 kilometrów klasztorem zakonnic. Możliwość wysnucia podobnej hipotezy potwierdzają członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa”.
– Henryk Sandomierski dwukrotnie wyprawiał się na wyprawy krzyżowe i podobno z jednej z nich sprowadził oddział templariuszy, których osadził w tym miejscu – mówił Michał Mleczko z „Sakwy”, który prowadzi poszukiwania.
Tunel ze skarbem
Odnalezienie tunelu wydawało się być niemożliwe, lecz archeologowie przeprowadzili testy geofizyczne i dotarli do korytarza z podziemną komnatą. Tam ich oczom ukazało się około 40 srebrnych monet z czasów Zygmunta III Wazy. Naukowcy prowadząc kolejne badania dotarli do miejsca, gdzie zaczynają się lochy i potwierdzili istnienie tunelu.
– W księgach kościelnych też znajdują się takie informacje, że zejście do lochów znajdowało się pod dzwonnicą- podkreśla archeolog z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Monika Bajka.
Jeden z mieszkańców Potkanowa twierdzi, że wejście do lochów, kiedyś było dostępne, lecz nikt nie odważył się tam wejść. Inna mieszkanka wsi wyznała, że widziała zejście do lochów w dzieciństwie, jednak nie zbliżała się do niego. Potwierdza także pogłoski o istnieniu drugiego wejścia, które ma znajdować się na terenie klasztoru zakonnic.
– Jest tam taki otwór w skarpie, pewnie zakonnice rzuciły tam coś, żeby nikt tam nie wpadł – mówiła kobieta.
Archeologowie weszli na teren zakonu i znaleźli zapadlisko, które zakonnice zabezpieczyły różnymi przedwojennymi przedmiotami. Poszukiwacze czekają teraz na zgodę konserwatora zabytków, który ma zdecydować, czy pozwoli im na przebicie się przez ścianę tunelu.
Czytaj także: 535. rocznica śmierci ojca polskiej historiografii Jana Długosza