Trybunał Konstytucyjny uznał na środowym posiedzeniu, że aktualne przepisy ustawy podatku dochodowego od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku na wysokości 3089 złotych są niezgodne z konstytucją i najpóźniej do 30 listopada przyszłego roku mają zostać zmienione. O zbadanie zgodności przepisów z ustawą zasadniczą zwrócił się do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zdaniem sędziów TK, przepisy są niezgodne z zapisami konstytucji, gdyż nie przewidują mechanizmu korygowania wysokości kwoty wolnej od PIT tak, aby gwarantowała ona podatnikom minimum egzystencji. Według RPO, regulacje w dotychczasowym kształcie naruszały zapis ustawy zasadniczej, iż Polska jest demokratycznym państwem prawa, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Wątpliwości budziło także poszanowanie prawa ochrony własności.
W uzasadnieniu wniosku Rzecznik wskazywał, iż w Polsce opodatkowane są dochody poniżej minimum egzystencji. Granicę zapewniającą owe minimum polskie prawo określa bowiem na wysokość 6504 złotych rocznie. Jest to więc kwota ponad dwukrotnie wyższa od tej obecnie zwalniającej z płacenia podatku dochodowego. Zdaniem wnioskodawcy, osoby żyjące poniżej minimum egzystencji nie są w stanie ponosić ciężarów fiskalnych.
Czytaj także: Kwota wolna od podatku dla parlamentarzystów 27360 zł. Zaskoczeni?
Rzecznik zwrócił też uwagę, iż wysokości kwoty wolnej nie waloryzowano od 2006 roku, mimo iż ceny w okresie od marca 2008 do marca 2014 roku wzrosły średnio o 17,9 procent. Ministerstwo Finansów argumentowało jednak, że system podatkowy nie jest narzędziem skutecznie zwalczającym ubóstwo. Przedstawiciele rządu zwracali też uwagę na koszty podniesienia kwoty wolnej dla budżetu państwa. Trybunał nie przyznał im jednak racji i w orzeczeniu nakazał zwiększenie progu wolnego od opodatkowania najpóźniej do 30 listopada 2016 roku.
Źródło: bankier.pl, natemat.pl
Foto: Joanna Karna/wikiCommons