W kwietniu i maju 1920 roku odbyła się ofensywa Wojska Polskiego oraz armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w celu opanowania Kijowa. Jej dowódcami byli Józef Piłsudski oraz Semen Petlura. Obecnie w stolicy Ukrainy odbywa się wystawa pt. Za waszą i naszą wolność, której tematem jest 95. rocznica wyzwolenia Kijowa z rąk bolszewików.
Otwarcie ekspozycji na Majdanie Niepodległości odbyło się przy udziale wiceprezesa polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Pawła Ukielskiego oraz prezesa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza. Jej celem jest upamiętnienie zdobycia Kijowa przez siły polsko – ukraińskie w czasie wojny 1920 roku. Wyprawa była rezultatem tajnego porozumienia, zwanego umową Piłsudski – Petlura. Na jego mocy, strona polska uznawała niezawisłość władz Ukrainy, zaś granica między państwami miała przebiegać na rzece Zbrucz, płynącej przez Wołyń. Była to część planu Piłsudskiego, który chciał istnienia niepodległej Ukrainy, sprzymierzonej z Polską.
– W relacjach między Ukraińcami i Polakami były nie tylko konflikty, ale i długie okresy owocnej współpracy oraz wspólnej walki. Wyzwolenie kijowa spod bolszewickiej okupacji to ważna data także i dziś, gdy znowu mamy do czynienia z ogromnym zagrożeniem ze wschodu, które jest niebezpieczne nie tylko dla Ukrainy, ale dla innych państw Europy – mówił prezes ukraińskiego IPN, odnosząc się tym samym do sytuacji we wschodniej Ukrainie.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
– Ta wystawa jest świadectwem tego, że dziś zajmujemy się nie tylko historią, ale i budowaniem przyszłości, bo to, co się dzieje na wschodniej Ukrainie, jest walką o wolność naszą i waszą – dodał Paweł Ukielski.
Tytuł Za waszą i naszą wolność odnosi się do XIX – wiecznej koncepcji z czasów powstania listopadowego, w myśl której celem powstania nie była walka z Rosjanami ale z caratem. Później hasła tego używano w czasie Wiosny Ludów na Węgrzech czy nawet podczas II wojny światowej.
Wystawa w Kijowie będzie dostępna przez dwa tygodnie, a następnie odwiedzi inne ukraińskie miasta.
Czytaj także: Narodowcy wyrzuceni ze spotkania z konsulem Ukrainy. UMCS wyjaśnia