W minioną środę podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony zastępca dowódcy operacyjnego gen. bryg. Grzegorz Duda poinformował, że do rozpoczynającej się w 2015 r. misji Resolute Support w Afganistanie wojsko szykuje kolejną zmianę polskiego kontyngentu w liczbie ok. 120 żołnierzy.
Obecnie funkcjonują cztery polskie kontyngenty wojskowe. W Afganistanie służy ok. 380 Polaków a trzonem XV zmiany są żołnierze 10 Brygady Logistycznej z Opola. Polscy żołnierze służą także w Kosowie (243 osoby) oraz Bośni i Hercegowinie (39 osób). W maju 50-osobowy kontyngent rozpoczął misję w Republice Środkowoafrykańskiej realizowaną w ramach mandatu UE. Obecny na posiedzeniu komisji podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Robert Kupiecki poinformował, że od 2002 roku w Afganistanie służyło 28 tysięcy polskich żołnierzy, z których większość wyjeżdżała na misję kilkakrotnie. Koszt trwającej od 2002 roku operacji to 6 mld zł.
>> Czytaj także: Historia wojny w Afganistanie
Czytaj także: Wojna w Afganistanie
Misja „Resolute Support” od 2015 r
Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ gen. bryg. Grzegorz Duda zapowiedział podczas posiedzenia komisji obrony, że do rozpoczynającej się w 2015 r. misji „Resolute Support” w Afganistanie wojsko przymierza się do kolejnej zmiany polskiego kontyngentu w liczbie ok. 120 żołnierzy. Koszt misji wynieść ma 32 mln zł.
Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej z sierpnia tego roku siły zbrojne przygotowują kolejną zmianę w liczbie ok. 120 żołnierzy do udziału w kolejnej misji w Afganistanie, w misji „Resolute Support”, której celem będzie przygotowanie afgańskich instytucji szczebla strategiczno-operacyjnego, tj. ministerstwa obrony i ministerstwa spraw wewnętrznych, do właściwego kierowania podległymi jednostkami.
Jednak szef MON Tomasz Siemoniak przypomniał, że polskie władze nie podjęły jeszcze ostatecznej oficjalnej decyzji o udziale w misji „Resolute Support”, która ma nastąpić po kończącej się w tym roku misji ISAF.
W 2014 r. Wojsko Polskie zakończyło trzy misje zagraniczne – w Mali (trwała od marca 2013 r. do maja 2014 r.), Republice Środkowoafrykańskiej (od początku lutego do połowy kwietnia 2014 r.) i krajach bałtyckich (od początku maja do końca sierpnia 2014 r.).
>> Czytaj także: Polscy żołnierze kończą misję w Afganistanie
Źródło: mon.gov.pl
Fot.: commons.wikimedia.org