Na początku czerwca w Szwajcarii odbędzie się referendum w którym obywatele zagłosują nad pomysłem wprowadzenia dochodu podstawowego. Jeśli pomysł zostanie zaakceptowany, będzie to pierwsze państwo na świecie, które wprowadzi tego typu rozwiązanie.
Referendum odbędzie się 5 czerwca. Zgodnie z założeniami, dochód podstawowy miałby zastąpić wszystkie rodzaje pomocy społecznej, jakie mogą obecnie przysługiwać szwajcarskiemu obywatelowi.
Poziom dochodu podstawowego nie został jeszcze jednoznacznie określony, jednak wśród propozycji najczęściej pada kwota 2500 franków szwajcarskich. Szwajcaria będzie pierwszym krajem, który przeprowadzi referendum w sprawie dochodu podstawowego.
Zwolennicy wprowadzenia dochodu podstawowego twierdzą, że jego wprowadzenie sprawi, iż każdy Szwajcar będzie mógł żyć na przyzwoitym poziomie i będzie obecny w życiu publicznym. Są również osoby, które twierdzą, że Szwajcaria jest idealnym miejscem, aby wprowadzić w życie dochód podstawowy.
Szwajcaria jako bogaty kraj ma wspaniałą okazję, aby przeprowadzić taki eksperyment – stwierdził grecki minister finansów Yanis Varoufakis.
Jednak pomysł ma również swoim rówieśników, do których należy m.in. szwajcarski rząd. Nie brakuje obaw, że wprowadzenie dochodu podstawowego zniechęci wiele osób do podejmowania pracy, a także doprowadzi do sytuacji w której konieczne będzie podwyższenie podatków. Wydaje się, że podobnie myśli większość Szwajcarów, ponieważ podczas przeprowadzonego w kwietniu badania, swoje poparcie dla dochodu podstawowego wyraziło jedynie 24 procent badanych, a niezdecydowani stanowili 4 procent.