Już 9 maja w toruńskiej „Od Nowie” odbędzie się patriotyczny koncert „Hip HoPatria”. Wystąpią m.in. Pih i Tadek. Cały dochód zostanie przeznaczony na malowanie murali patriotycznych w Toruniu oraz na terenie całej Polski. O koncercie i jego otoczce rozmawiamy z Marcinem Lewandowskim, jednym z organizatorów.
Cezary Bronszkowski: Jest Pan organizatorem koncertu patriotycznego „Hip HoPatria”. Skąd wziął się pomysł na tego typu przedsięwzięcie?
Marcin Lewandowski: Wspólnie z Olkiem Surowieckim jesteśmy organizatorami. Dodatkowo, bardzo mocno pomagają nam organizatorzy Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego. Pomysł na samą Hip HoPatrie jest ściśle związany z malowaniem murali patriotycznych w całej Polsce. Właśnie taki pomysł mieliśmy na szukanie pieniędzy, chcieliśmy aby te murale „malowali” z nami uczestnicy koncertu.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Mural będą malowane tylko w Toruniu, czy możemy spodziewać się ich np. w Chełmży, Ciechocinku, Wąbrzeźnie?
Pierwszy na pewno będzie w Toruniu, następne będziemy malować po całej Polsce. Chcemy skupić się na małych miastach i miasteczkach, gdzie ruchy patriotyczne nie są tak silne, jak w dużych miastach (Gdańsk, Wrocław czy Warszawa). Nie chcemy zamykać się w regionie.
Macie w Toruniu już upatrzone miejsce?
Jest kilka, szczegółów na chwilę obecną nie będziemy zdradzać. Rozmawiamy z miastem o elewacje budynków miejskich. Damy też wybór mieszkańcom, odbędzie się konkurs na miejsce i projekt muralu. W taki sposób będziemy działać wszędzie, gdzie będziemy chcieli zrealizować mural.
Ile szacunkowo wynosi koszt jednego muralu?
Taki koszt waha się od 500 do 2500 zł. Wszystko zależy od projektu i wielkości. Będziemy bazować na trzech kolorach, czyli białym, czerwonym i czarnym.
W Toruniu wystąpi 6 artystów. Czy ciężko było przekonać ich do wystąpienia?
Ku naszemu zaskoczeniu wcale nie było ciężko. Przedstawiliśmy pomysł koncertu i murali. Usłyszeliśmy, że to bardzo pozytywna inicjatywa, nikt nam nie odmówił.
Liczy Pan na 100% frekwencje podczas koncertu?
Bardzo liczę. Głęboko wierzę, że tak będzie. Sama organizacja nie należy do najłatwiejszych i wielką dumę odczuję gdy zobaczę pełną Od Nowę [Akademickie Centrum Kultury i Sztuki – przyp. red.].
Czy w razie sukcesu koncertu, istnieje szansa na powtórkę wydarzenia w Toruniu lub w innym mieście?
To na pewno. Koncert zawsze będzie odbywał się w dniu Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego, gdyż także z Olkiem jesteśmy jednymi z organizatorów marszu. Co do innych miast, to mamy parę pomysłów, ale jest jeszcze za wcześnie aby o nich mówić.
Jak będą wyglądały murale? Czy będą zawierały sylwetki bohaterów, czy może wazne daty?
Chcemy aby murale były lekcją historii, aby zmusiły młodzież do refleksji. Niech co 10. osoba widząc mural wpisze w wyszukiwarkę to, co zobaczy na muralu, czyli sprawdzi historię Polski, historię o której nie usłyszy w szkole, to będzie nasz sukces. Chcemy aby na muralach były i postacie i daty.
W ostatnich latach historia Polski, szczególnie lata 45-63, jest coraz bardziej popularna wśród młodzieży. Jak Pan myśli, czym to jest spowodowane?
Wszystko co jest ukrywane przyciąga ciekawość młodych ludzi. A tak jest właśnie z historią Polski z lat 45-63. Do tego obecny system, który bardzo przypomina tamte lata. Obywatel jest dobry, gdy jest podporządkowany, natomiast gdy zaczynamy się interesować więcej niż nam pozwolono odczuwamy represje.
Link do wydarzenia Hip HoPatria na Facebooku.
wMeritum.pl patronem medialnym wydarzenia