Ministerstwo Gospodarki wraz z Ministerstwem Finansów jest w trakcie prac nad Pakietem interwencyjnym oraz instrumentami, które pomogą jego realizacji. Pakiet ma na celu wsparcie dla potrzeb regionów Polski „poddanym nagłym zmianom strukturalnym w przemyśle”.
Rozwiązania będą miały charakter ustawowy. Diagnoza i propozycje narzędzi przeciwdziałania deindustrializacji wypracowane zostały we współpracy z przedstawicielami samorządów oraz instytucji otoczenia biznesu województwa śląskiego i małopolskiego.
Propozycje naszych rozwiązań dzisiaj [20 kwiertnia] przedstawimy wiceprzewodniczącemu Komisji Europejskiej Jyrki Katainenowi i komisarz Elżbiecie Bieńkowskiej w odniesieniu do zastosowaniu Planu Junkera w finansowaniu części planu
– powiedziała Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
Głównymi źródłami finansowania tego Pakietu mają być pożyczki i kredyty, środki europejskie, dochody budżetu państwa oraz środki z tzw. „Planu Junckera”.
rozpoczynamy proces konsultacji instrumentów finansowych i prawnych a 15 maja przedstawimy je Zespołowi ds. Industrializacji Śląska
– dodała Wiceminister.
Ustawa interwencji industrializacyjnej składa się z 5 grup instrumentów, które tworzą tzw. Pakiet Industrializacyjny. Są to kolejno:
„Wsparcie istniejącego przemysłu i firm otoczenia”, na co składać się ma ustawa deregulacyjna z ułatwieniami rozliczeń z fiskusem dla firm objętych sytuacją kryzysową, narzędzia sektorowe Banku Gospodarstwa Krajowego w formie gwarancji dla banków obsługujących firmy objęte sytuacją kryzysową, dodatkowe narzędzia proeksportowe dla firm objętych sytuacją kryzysową, uzupełnienie ustawy kryzysowej do obniżenia czasowego opłat ZUS i zapewnienia elastyczności zatrudnienia.
„Wsparcie pozyskiwania nowego przemysłu i rozwoju nowoczesnych branż” – poprawa infrastruktury komunikacyjnej – szczególnie drogowej, przekazanie gruntów spółek skarbu państwa niezbędnych do rozwoju infrastruktury przemysłowej, stworzenie sieci parków przemysłowych w miejscach wymagających interwencji, zwiększenie akwizycji międzynarodowej nowych projektów inwestycyjnych w branżach przyszłościowych (m.in. branży lotniczej, chemicznej, biotechnologicznej, motoryzacyjnej czy centrum usług wspólnych), zwiększenie intensywności wsparcia na terenie objętym kryzysem.
„Wsparcie badań i innowacji dla przemysłu” – zestawienie project pipline z projektów kluczowych B+R i objęcie ich statusem priorytetu w Programach europejskich i krajowych, zbudowanie instrumentu finansowania infrastruktury technologicznej na tym terenie.
„Rewitalizacja infrastruktury przemysłowej i społecznej”- stworzenie instrumentów prośrodowiskowych dla inwestujących przedsiębiorstw przemysłowych w celu rozwoju ich działalności i rewitalizacji terenów będących w ich posiadaniu, rewitalizacji infrastruktury mieszkaniowej w celu zwiększenia atrakcyjności i dopasowania do wymogów środowiskowych.
„Wsparcie społeczne i dopasowanie kadr do przyszłej struktury przemysłu” – zestawienie instrumentów rynku zatrudnienia i dopasowania edukacji do potrzeb przedsiębiorstw przemysłowych, w tym wyposażenie szkół i firm w infrastrukturę edukacyjną.