Przedstawiciele pięćdziesięciu państw skupionych wokół Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) podpisali dzisiaj umowę, która zapoczątkuje powstanie międzynarodowego funduszu pożyczkowego. Blisko 30 procent udziałów w tym przedsięwzięciu należy do Chin.
W skład Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych wchodzą nie tylko kraje z Azji. W przedsięwzięciu tym biorą także udział kraje należące do Unii Europejskiej m. in. Niemcy i Wielka Brytania, a od 15 kwietnia 2015 roku należy do niego również Polska. Celem tej instytucji jest wspieranie inwestycji infrastrukturalnych, głównie w Azji tworząc niejako alternatywę dla takich instytucji jak Europejski Bank Centralny czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W jego skład wchodzi 57 państw.
Pozostałe siedem państw, które nie podpisały dzisiejszej umowy czeka, by parlamenty krajowe przyjęły odpowiednie prawo, które pozwoli im na zaangażowanie się w ten fundusz.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Zgodnie z postanowieniem, Chiny – największy udziałowiec przekażą blisko 30 miliardów dolarów ze 100 miliardowego kapitału założycielskiego, co będzie im dawało 30,34 procent wkładu do tego przedsięwzięcia. W formule, która uwzględnia również akcje ewentualnych nowych członków, Chiny będą miały 26,06 procenta w ogólnej liczbie głosów.
75 procent udziałów są należały do krajów z regionu Azji, pozostałe 25 procent należeć będą do krajów spoza regionu. Jako, że bank zakłada rozwój na nowych członków, kraje spoza Azji będą mogły poszerzać swoje udziały, lecz ich wielkość nie może być większa niż 30 procent.
AIIB stosuje dobre międzynarodowe praktyki, jak również wysokie standardy, dążąc do budowania profesjonalnej, skutecznej i czystej platformy dla inwestycji infrastrukturalnych
– powiedział po spotkaniu chiński minister finansów Lou Jiwei.
Po podpisaniu tego porozumienia, umowa musi zostać zaakceptowana przez parlamenty krajów członkowskich. Będzie ona prawomocna, gdy więcej niż dziesięć państw, które łącznie mają nie mniej niż 50 procent wkładu zatwierdzi statut dzisiejszego postanowienia.
Główna siedziba Banku znajduje się w Pekinie, oficjalnym językiem jest angielski.