We wtorek 28 lipca o godzinie 18:30 swoje działanie rozpoczął Instytut Inicjatyw Publicznych – podmiot powołany do życia przez Piotra Müllera, Sebastiana Kaletę i Tomasza Matynię. Inauguracja odbyła się w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego na Uniwersytecie Warszawskim.
Instytut Inicjatyw Publicznych został powołany w formie fundacji w kwietniu 2015 roku i ma zadanie pełnić rolę inicjatora działalności na rzecz dobra publicznego, propagatora fachowości w realizowaniu przedsięwzięć i agregatora inicjatyw o charakterze prospołecznym i wspólnotowym.
Kamieniem węgielnym pod założenie Instytutu były wspólna wieloletnia działalność w środowisku akademickim, przyjaźń i chęć wspólnego działania na rzecz dobra publicznego. W działalność Instytutu Inicjatyw Publicznych zaangażowani będą także eksperci i patroni, pochodzący z różnorodnych środowisk, zajmujący się zróżnicowanymi projektami i inicjatywami.
Podczas inauguracji prac zostały zaprezentowane pierwsze projekty oraz osoby związane z Instytutem Inicjatyw Publicznych. Instytut ma ambicje rozwijać potencjał skumulowany w młodym pokoleniu Polaków, wspierać rozwój naszego kraju i budować wspólnotę ludzi, którym zależy na przyszłości Polski.
Jednym z zasadniczych celów Instytutu Inicjatyw Publicznych jest akumulowanie kapitału społecznego ludzi, którzy swoje świadome życie w całości spędzili w wolnej Polsce, i właśnie teraz zdobyli wykształcenie i kompetencje.
Do głównych zadań Instytutu będą należeć:
– tworzenie raportów, podsumowań i projektów w obszarze polityki państwa, działalności społecznej, gospodarki i spraw międzynarodowych,
– organizowanie i prowadzenie szkoleń,
– inicjowanie debat i konferencji poświęconych ważnym tematom publicznym,
– realizowanie projektów i inicjatyw o charakterze społecznym,
– wspieranie działalności organizacji trzeciego sektora, mikroprzedsiębiorstw i innych inicjatyw wymagających wsparcia instytucjonalnego i merytorycznego,
– budowanie postaw patriotycznych oraz szacunku do historii.
W tworzenie Instytutu zaangażowane są osoby, które posiadają doświadczenie w działalności społecznej i zawodowej. Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy założycieli Instytutu Inicjatyw Publicznych.
Piotr Müller – działacz społeczny, w przeszłości m. in. Przewodniczący Parlamentu Studentów RP, Przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego i członek prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Obecnie m.in. członek Zarządu Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo zajmuje się prawem IT oraz prawem z zakresu ochrony danych osobowych.
Sebastian Kaleta – aplikant radcowski, z wyróżnieniem ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od powstania Prezes Zarządu Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. Specjalizuje się w prawie korporacyjnym, gospodarczym oraz sportowym.
Tomasz Matynia – politolog i działacz społeczny. Aktualnie doktorant na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi własną firmę w dziedzinie PR i marketingu, działa w kilku inicjatywach społecznych, jest współzałożycielem stowarzyszenia Młodzi dla Polski.