Już we wrześniu ma rozpocząć się konserwacja zabytkowego ołtarza Wita Stwosza, który znajduje się w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Ma ona potrwać co najmniej do grudnia 2020 roku, jednak przez większość czasu będzie on dostępny dla turystów. Koszty przedsięwzięcia to 13 mln 720 tys. zł.
– Ołtarz będzie dostępny na potrzeby kultu religijnego i liturgii oraz dla turystów. Nie przewidujemy jego rozebrania, choć może się zdarzyć, że poszczególne figury lub elementy będą demontowane i wywożone do laboratorium – mówi ks. Dariusz Raś, proboszcz parafii mariackiej. Dodaje również, że mogą nastąpić pewne przerwy w ruchu turystycznym, jednak mają być one zapowiadane z wyprzedzeniem.
Wykonawcą konserwacji będzie Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Na drodze konkursu zwyciężył on z drugą firmą. Prace zakładają nie tylko renowację ołtarza, ale również stworzenie projektu jego ochrony i bezpiecznego użytkowania, systemu przeciwpożarowego, a także montaż rusztowań.
– Zaczniemy od konserwacji zwieńczenia, gdzie stwierdziliśmy działalność drewnojadów oraz od prac przy odwrociu ołtarza, które będą czyszczone. Chcemy także od tyłu zaimpregnować drewno, wzmacniając je specjalnymi preparatami – powiedział prof. Ireneusz Płuska, zastępca dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Renowacja będzie jednocześnie okazją do badań nad warsztatem snycerskim i malarskim Wita Stwosza.
Ołtarz z Bazyliki Mariackiej w Krakowie pochodzi z XV wieku. W centrum przedstawia on scenę Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w otoczeniu apostołów. Jego konstrukcja wykonana jest w drewnie dębowym, a tło w modrzewiu. W czasie II wojny światowej został on wywieziony przez Niemców do Berlina. Odnaleziono go w Norymberdze i wówczas poddano konserwacji. Do Bazyliki Mariackiej oddano go w 1957 roku. Od tego czasu dwa razy jedynie oczyszczono jego powierzchnię i przeprowadzono prace zabezpieczające.
Czytaj także: Spłonął zabytkowy kościół w Łodzi