Papież Franciszek, z okazji zbliżającego się Roku Świętego, wydał wczoraj oświadczenie, w którym oficjalnie przyznał kapłanom Bractwa św. Piusa X jurysdykcję na spowiadanie.
W liście datowanym na 1 września, skierowanym do abp. Seweryna (Rino) Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, Ojciec Święty napisał:
Ufam, że w bliskiej przyszłości będzie można znaleźć rozwiązania pozwalające przywrócić pełną jedność z kapłanami i przełożonymi Bractwa. Tymczasem, powodowany potrzebą zabiegania o dobro tych wiernych, rozporządzam i postanawiam, że osoby, które w Roku Świętym Miłosierdzia przystąpią do Sakramentu Pojednania u kapłanów z Bractwa św. Piusa X, otrzymają ważne i zgodne z prawem rozgrzeszenie.
Komunikat w sprawie listu Franciszka wydał Dom Generalny FSSPX. Oto jego fragment:
Bractwo Świętego Piusa X wyraża wdzięczność Jego Świątobliwości za ten ojcowski gest. W posłudze sakramentu pokuty zawsze polegamy, w poczuciu całkowitej pewności, na nadzwyczajnej jurysdykcji wynikającej z norm ogólnych kodeksu prawa kanonicznego. (…)
Podczas tego roku nawrócenia kapłani należący do Bractwa Św. Piusa X w sposób szczególny zatroszczą się o to, by z nową siłą pełnić posługę w konfesjonałach, naśladując dany wszystkim kapłanom wzór niestrudzonego poświęcenia – św. Proboszcza z Ars.
Portal „Vatican Insider” informował wcześniej o „bardzo dobrym i przebiegającym w przyjacielskiej atmosferze spotkaniu” Papieża Franciszka z przełożonym generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bp. Bernardem Fellay. Spotkanie odbyło się ponad rok temu, w pierwszych tygodniach 2014 roku, w Domu św. Marty. W kwietniu 2015 roku w mediach pojawiła się natomiast informacja o uzyskaniu formalnego statusu przez Bractwo św. Piusa X w Argentynie, dzięki któremu może ono prowadzić legalną działalność. W czasie gdy papież był arcybiskupem Buenos Aires, lewicujący rząd argentyński starał się przeszkodzić w działaniu Bractwa.
Wiele wskazuje na to, że udział w uznaniu miał sam papież Franciszek, który wybrał kardynała Christiana Bouchacourtna na swojego następcę i, który jeszcze przed swoim wyborem obiecywał, że pomoże Bractwu w uzyskaniu potrzebnego statusu.
Konflikt między Watykanem a FSSPX zrodził się w czerwcu 1976, kiedy założyciel Bractwa, bp M. Lefebvre, udzielił święceń prezbiteriatu klerykom FSSPX, bez zgody miejscowego ordynariusza. Papież Paweł VI zawiesił działanie Bractwa, a Marcela Lefebvre’a ukarał suspensą a divinis, którą zniósł dopiero Benedykt XVI 21 stycznia 2009 roku.