Komisja Ligi Ekstraklasy S.A. ukarała sześć klubów za zachowanie kibiców w trakcie ósmej kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Ma to związek z wyrażanym przez kibiców niezadowoleniem wobec planów przyjęcia przez Polskę uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Kary obejmują zarówno kary pieniężne, jak i zamknięcie trybuny bądź zakaz wyjazdowy w zawieszeniu. Pełny komunikat Komisji Ligi Ekstraklasy z dnia 16 września 2015 roku:
W związku z wydarzeniami, do jakich doszło na w trakcie meczów 8. kolejki Ekstraklasy Komisja Ligi postanowiła o nałożeniu następujących kar:
– na Lechię Gdańsk nałożono bezwzględną karę finansową w wysokości 10 000 zł oraz dwa mecze zakazu wyjazdowego w zawieszeniu do końca sezonu;
– na Legię Warszawa nałożono bezwzględną karę finansową w wysokości 10 000 zł oraz karę zamknięcia Trybuny Północnej na 1 mecz w zawieszeniu do końca sezonu, a także dwa mecze zakazu wyjazdowego w zawieszeniu do końca sezonu;
– na Śląsk Wrocław nałożono karę dwóch meczów zakazu wyjazdowego w zawieszeniu do końca sezonu;
– na Jagiellonię Białystok nałożono karę dwóch meczów zakazu wyjazdowego w zawieszeniu do końca sezonu;
– na Lech Poznań nałożono karę zamknięcia Trybuny II (Kocioł) na 1 mecz w zawieszeniu do końca sezonu oraz dwa mecze zakazu wyjazdowego w zawieszeniu do końca sezonu;
– na Pogoń Szczecin nałożono karę zamknięcia sektora Ultras (sektory 10,11,12) na 1 mecz w zawieszeniu do końca sezonu oraz dwa mecze zakazu wyjazdowego w zawieszeniu do końca sezonu.
Na wszystkie Kluby powyżej nałożono obowiązek niezwłocznego dostarczenia decyzji Komisji Ligi stowarzyszeniom kibiców oraz zorganizowania spotkań (do 30 września) ze stowarzyszeniami kibiców Klubu w kwestii przedstawienia polityki Ekstraklasy SA dotyczącej przeciwdziałania zachowaniom o charakterze dyskryminacyjnym oraz przekazania sprawozdania z tego spotkaniaCzytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Sprawę skomentował także Zbigniew Mrowiec, przewodniczący Komisji Ligi:
To bez wątpienia jedna z najbardziej złożonych i trudnych sytuacji dla Komisji Ligi od początku naszej kadencji. Doskonale rozumiemy szerszy kontekst incydentów, które miały miejsce podczas ostatniej kolejki – kwestia uchodźców z Bliskiego Wschodu stała się palącym problemem politycznym na skalę europejską, a niezwykle gorąca debata na ten temat w sposób bezprecedensowy podzieliła społeczeństwa na naszym kontynencie, w tym także społeczeństwo polskie. Jednak to właśnie w takim momencie koniecznie nie wolno nam zapominać o sprawach podstawowych.
Na stadionach Ekstraklasy nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię oraz obrażanie innych ludzi ze względu na wyznawaną religię, kolor skóry czy poglądy polityczne. Żadne zachowania tego typu nie będą nigdy tolerowane i zawsze spotkają się z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie mamy żadnej wątpliwości, że incydenty podczas ostatniej kolejki miały w większości właśnie taki charakter – całkowicie nie do zaakceptowania – niezależnie od intencji, jakie przyświecały ich autorom.
Rolą Klubów jest integrowanie środowisk lokalnych i zachęcanie ich – w tym dzieci i młodzieży – do uczestnictwa w wydarzeniach sportowych oraz do uprawiania sportu. Konsekwentnie staramy się trzymać politykę z daleka od naszych trybun. Zdajemy sobie jednak sprawę, że czasami sytuacje nadzwyczajne uprawniają kibiców do zajęcia wobec nich stanowiska.
Naszym zadaniem nie jest ograniczanie wolności słowa, jednak granica swobody wypowiedzi w przestrzeni stadionów musi być jasno określona – dla nas stanowią ją treści rasistowskie, ksenofobiczne i nawołujące do przemocy. Absolutnie niedopuszczalne jest obrażanie przedstawicieli religii czy ras – autorom tych haniebnych zachowań zwracamy ponadto uwagę, że swoimi działaniami mogą narazić na niebezpieczeństwo szereg naszych rodaków na całym świecie.
Co do poszczególnych kar, Komisja Ligi ukarała Kluby w meczach z których udziałem doszło do incydentów rasistowskich i ksenofobicznych: Lechia Gdańsk, Lech Poznań, Legia Warszawa, Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin i Jagiellonia Białystok. Nałożono kary finansowe oraz zakazy wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na dwa mecze w zawieszeniu do końca sezonu. Dodatkowo, Lech Poznań, Legia Warszawa i Pogoń Szczecin zostały ukarane zamknięciem trybun ultras na jeden mecz w zawieszeniu do końca sezonu.
Wszystkie kary zostały zawieszone do końca sezonu, to znaczy, że w razie wystąpienia podobnych incydentów kary te automatycznie wejdą w życie. Dajemy organizacjom kibicowskim krótki czas na wyciągnięcie wniosków. Jest to kolejny dowód na to, iż Ekstraklasa stara się podnosić poziom bezpieczeństwa oraz kultury kibicowania na drodze dialogu. Wierzymy, że takie rozwiązanie, zamiast eskalować obecny kryzys, pomoże nam osiągnąć najważniejszy cel, jakim jest trwałe wyeliminowanie ze stadionów zachowań o charakterze rasistowskim oraz ksenofobicznym.
Jednakże wszyscy ukarani zostali poinformowani, że recydywa w tym obszarze oznaczać będzie nie tylko natychmiastowe odwieszenie już orzeczonych kar, ale także nałożenie kolejnych – jeszcze surowszych.
Co ważne, zobowiązaliśmy wszystkie ukarane Kluby do przeprowadzenia oficjalnego spotkania z przedstawicielami środowisk kibicowskich w celu jasnego przekazania sposobu, w jaki Komisja Ligi będzie odnosiła się do tego typu spraw w przyszłości. Nieprzekraczalna granicą ekspresji jakichkolwiek poglądów będzie dla nas ich ewentualna rasistowska lub ksenofobiczna treść czy forma. Komisja przekaże klubom katalog niepożądanych zachowań i symboliki i będzie go systematycznie aktualizować.
Jednocześnie zapewniam, że w przypadku niewywiązania się Klubów z obowiązków nałożonych na nie przez Komisję Ligi, a także pojawienia się rasistowskich lub ksenofobicznych transparentów, opraw lub okrzyków na trybunach, będziemy interweniować szybko, konsekwentnie i skutecznie.
Źródło: jagiellonia.pl
Foto: Krisgola/wikiMedia