Południe Polski to rejon zdecydowanie przyjazny dla Prawa i Sprawiedliwości oraz Partii KORWiN. W sondach przeprowadzonych na terenie województwa małopolskiego oraz podkarpackiego PiS uzyskał odpowiednio 49,5% oraz 51,1%. Partia KORWiN jest zaś w Małopolsce trzecią siłą.
Małopolskie na prawo
Gdyby sonda w województwie małopolskim decydowała o kształcie przyszłego Sejmu, PiS wygrałby bezapelacyjnie. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 49,5% badanych. Na drugim miejscu znalazłaby się Platforma Obywatelska (19,4%), a na trzecim Partia KORWiN (10%). Oprócz nich w parlamencie znalazłyby się Kukiz’15 (7%).
Czytaj także: Wybory parlamentarne 2015 [Relacja na żywo]
W Sejmie nie zasiedliby przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy (7,4%), Nowoczesnej (3%), Polskiego Stronnictwa Ludowego (2,5%) oraz Partii Razem (0,3%). 0,7% ankietowanych nie wie na kogo odda swój głos.
Podkarpackie bastion PiS
To kolejne województwo, w którym największa partia opozycyjna zdeklasowała konkurencję. Na PiS swój głos zamierza oddać 51,1% respondentów. Na drugi miejscu znalazło się ugrupowanie Kukiz’15 z poparciem rzędu 12,5%. Trzecie miejsce należy do Platformy Obywatelskiej (11,1%). W parlamencie znaleźliby się również członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego (7%) oraz Partii KORWiN (5,7%).
W Sejmie zabrakłoby miejsca dla Zjednoczonej Lewicy (5,5%), Nowoczesnej (2,8%), Partii Stonoga (1,9%) oraz partii Razem (1,2%). 1,2% badanych wskazało, że zagłosuje na inną partię.
Platforma poniżej 10%. Nowoczesna znów pod progiem
W województwie lubelskim również dzieli i rządzi Prawo i Sprawiedliwość (44,3%) poparcia. Na drugim miejscu uplasował się ruch Pawła Kukiza (15%). Dalej ankietowani wskazali, że zagłosują na Polskie Stronnictwo Ludowe (11,5%) oraz Platformę Obywatelską (9,8%). Do Sejmu weszliby także przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy (8,3%) oraz Partii KORWiN (6,2%).
Pod progiem wyborczym znalazły się Nowoczesna Ryszarda Petru (4,4%) oraz Partia Razem (1,3%). 0,8% ankietowanych nie wie na kogo odda swój głos.
Świętokrzyskie dla PiS i… PSL
Prawo i Sprawiedliwość potwierdza swoją dominację w Polsce również na terenie województwa świętokrzyskiego. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 44,3% ankietowanych. Na drugi miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, z poparciem na poziomie 16,7%. Tuż za nim plasuje się Platforma Obywatelska (14,5%). Oprócz nich w parlamencie znalazłyby się Zjednoczona Lewica (9,3%) oraz Kukiz’15 (8%).
W Sejmie nie zasiedliby przedstawiciele Partii KORWiN (3,5), Nowoczesnej (2,2%), Polskiego Stronnictwa Ludowego (2,5%), Partii Stonoga (1%) oraz Partii Razem (0,3%). 0,2% ankietowanych nie wie na kogo odda swój głos.