Komiks „Ale w radiu nic nie mówili” oraz lekcje z „żywą historią” w lubelskich gimnazjach, były częścią projektu nawiązującego do wydarzeń sprzed 35. lat, określanych mianem „Lubelskiego Lipca”.
Dotyczyły one strajków robotniczych, które w okresie od 8 do25 lipca 1980 r. ogarnęły zakłady pracy z terenu całego województwa lubelskiego. Ponad 100 tys. ludzi odważyło się wówczas wystąpić przeciwko komunistycznej władzy i domagało się polepszenia warunków życia.
Wydarzenia z Lubelszczyzny wpłynęły na dzieje całego kraju. To właśnie w naszym regionie władze PRL po raz pierwszy zostały zmuszone do podpisania porozumienia w sposób pokojowy, bez rozlewu krwi. Dało to Polakom sygnał do walki o wolność. Miesiąc później doszło do zawarcia porozumień w Gdańsku – mówi Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
Doceniając wagę tych wydarzeń Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” postanowiła przekazać wiedzę o nich uczniom z lubelskich szkół. Obchody rocznicowe przypadają na okres wakacyjny. Młodzież przebywa wtedy na wypoczynku, często poza regionem. Ma więc utrudniony dostęp do informacji. Dlatego o „Lubelskim Lipcu” zdecydowaliśmy się opowiedzieć im w październiku i listopadzie na szkolnych lekcjach historii – tłumaczy Monika Smolak, koordynator projektu.
Podczas lekcji uczniowie wysłuchali relacji historyków oraz świadków historii, czyli osób, które brały udział w lipcowych strajkach. Obejrzeli również film dokumentalno-rysunkowy i otrzymali po egzemplarzu komiksu. Młodzi ludzie są wymagającymi odbiorcami. Szukają interesujących środków przekazu, które poza zdobywaniem wiedzy, łączą się z przyjemnością i zabawą. Dlatego stwierdziliśmy, że komiks, składający się w dużej mierze z obrazków, będzie dla nich bardziej przystępny i ciekawszy niż książka – informuje koordynator.
Fabuła komiksu skupia się na proteście zorganizowanym przez kolejarzy w lokomotywowni PKP. W wersji elektronicznej jest dostępny w całości pod linkiem http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/files/pages/file/Komiks%20-%20wersja%20do%20wydruku.pdf .