Norweska Rada Etyki Mediów uznała, że użycie terminu „polski obóz koncentracyjny” jest zgodne z „zasadą dobrego obyczaju dziennikarskiego”. Reduta Dobrego Imienia, czyli organizacja powołana do życia po to, by prostować nieprawdziwe informacje na temat historii Polski, wzywa do podpisywania listu protestacyjnego w tej sprawie.
Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznała, że użycie terminu „polski obóz koncentracyjny” jest zgodne z „zasadą dobrego obyczaju dziennikarskiego”. W związku z tym Reduta Dobrego Imienia wyraża stanowczy protest i żąda zmiany stanowiska Rady. Decyzję Rady uważamy jako skandaliczną. W ten sposób tradycyjna przyjaźń polsko – norweska zostaje wystawiona na szwank. Oczekujemy, że Rada zajmie się tym problemem ponownie i zmieni swoje stanowisko.
– czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Reduty.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Sformułowania „polski obóz koncentracyjny” użyła dziennikarka norweskiej gazety „Avisa Sør-Trøndelag” w recenzji filmu „Lektor” opublikowanej 15 sierpnia br. Zauważyć należy, że nie był to pierwszy taki przypadek w norweskich mediach. Bezpośrednio po publikacji w gazecie norweskiej tej recenzji, polonijny portal ScanPress.net prowadzony przez Henryka Malinowskiego złożył skargę do Norweskiej Rady Etyki Mediów. Następnie prezes Reduty złożył list protestacyjny na ręce ambasadora Norwegii w Polsce. Po kilku dniach tj. 18 sierpnia br. norweska gazeta zamieściła oświadczenie, w którym przeprosiła za „nieprecyzyjne” sformułowanie. Sprostowanie to jednak było mocno zdawkowe i nie poruszało istoty rzeczy. W konsekwencji redakcja ScanPress.net, ponownie zwróciła sie do Rady z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. (…) Norweska Rada Etyki Mediów sugeruje, że Żydzi byli wysyłani do polskich obozów koncentracyjnych. W opublikowanym oświadczeniu wyjaśniono, że gazeta „Avisa Sør – Trøndelag” nie naruszyła zasad etyki dziennikarskiej. W opinii Rady właściwa interpretacja sformułowania „polski obóz koncentracyjny” wskazuje, że znajduje się on na terenie Polski, co według Rady nie oznacza, że był on zorganizowany przez Polaków.
– piszą członkowie organizacji w dalszej części.
Przedstawiciele Reduty podają również, że takiej interpretacji sprzeciwił się również szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski. Polityk podkreślił, że zgodnie z przyjętą przez UNESCO definicją obozów koncentracyjnych, obóz w Auschwitz należy nazywać „niemieckim, nazistowskim obozem koncentracyjnym/zagłady”.
Całość oświadczenia oraz link umożliwiający podpisanie petycji znajdą państwo TUTAJ.
Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom została powołana po to, by inicjować oraz wspierać działania mające na celu prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski. Jej założycielem i prezesem jest Maciej Świrski, zaś w skład Rady Fundacji wchodzą m.in.: prof. Piotr Gliński, Jan Pietrzak i Tadeusz Płużański.
źródło: rdi.org.pl
Fot.: Brama obozowa w Auschwitz