Dnia 28 grudnia 1878 roku papież Leon XIII opublikował swoją drugą encyklikę „Quod apostolici muneris”. Orędzie skierowane było do wszystkich wiernych, przestrzegając ich przed błędami natury poznawczej oraz zgubnymi społecznie wpływami wynikającymi z marksizmu i nihilizmu. Pismo zawierało również krótki apel do biskupów oraz całego duchowieństwa o potrzebie skutecznego przeciwstawienia się tym negatywnym zmianom i o obowiązku dawania dobrego przykładu wiernym swoją codzienną kapłańską posługą.
Papież Leon XIII zapisał się w historii biskupów Rzymu jako postać rozumiejąca zachodzące w II połowie XIX wieku przemiany na tle społeczno – politycznym. Pomimo dużej otwartości i gotowości do dialogu oraz ponownej analizy wielu aspektów życia ówczesnego kościoła, nie rezygnował z obrony tradycyjnych katolickich wartości. Wzorem swojego poprzednika na tronie piotrowym – Piusa IX, przyjął zdecydowane stanowisko wobec ekspansji marksizmu w Europie oraz zyskujących coraz większą popularność w niektórych kręgach społecznych postaw nihilistycznych i masońskich.
Encyklika „Quod apostolici muneris” stanowi syntetyczną, krótką analizę błędów filozofii marksizmu oraz form społeczno – politycznych z niej się wywodzących. Leon XIII zarzuca jej między innymi próbę podważania aktualnie obowiązującego ładu społecznego, który wywodzi się z niezmienności prawa naturalnego i boskiego. Socjalistów oraz nihilistów zrównuje z barbarzyńcami, chcącymi pozbawić swoimi działaniami boskiego oparcia i poczucia bezpieczeństwa. W dalszej części papież kładzie nacisk na ochronę zgodnego z nauką kościoła prawa do prywatnej własności i przeciwstawia się forsowanej przez marksistów nienaturalnej próbie siłowego zrównywania wszystkich ludzi na ziemi. Zgodnie z wykładnią encykliki równości człowieka nie można mierzyć jego dochodami ani pozycją społeczną, a jedynie niematerialistycznym aksjomatem prawa boskiego. Leon XIII na nowo definiuje również pojęcie małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, w którym mężczyzna winien jest dawać swojej żonie miłość, wierność i poczucie bezpieczeństwa.
Encyklika „Quod apostolici muneris” wraz z pozostałymi pismami Leona XIII pozwoliły wypracować jednolitą doktrynę społecznej nauki Kościoła Katolickiego. Do dnia dzisiejszego wiele środowisk politycznych, reprezentujących zarówno prawicę, jak i lewicę chętnie odnosi się do dorobku intelektualnego papieża i próbuje wykorzystać go do poparcia lub uzupełnienia swojego światopoglądu społecznego.
Link do źródła tutaj
fot. wikimedia