Sejm, głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, przyjął nowelizację tzw. ustawy medialnej. Za projektem głosowało 232 posłów, przeciw – 152, wstrzymało się – 34.
Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?
Ustawa przewiduje, że powoływanie i odwoływanie członków zarządu w publicznym radiu i telewizji ma należeć do kompetencji ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa. Członkowie zarządu będą musieli posiadać kompetencje w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz być osobami niekaranymi. Ponadto ustawa zmniejsza do trzech osób liczebność rad nadzorczych w mediach publicznych. Obecnie w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu rady są siedmioosobowe, a w przypadku rozgłośni regionalnych – pięcioosobowe. Z dniem wejścia w życie nowelizacji mają wygasnąć mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Zarządy i rady nadzorcze spółek radiofonii regionalnej mają działać w dotychczasowych składach do czasu dokonania zmian. Ustawa trafi do Senatu.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
– czytamy na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP.
Nowela do ustawy o mediach publicznych od kilku dni wywoływała duże emocje, szczególnie wśród polityków opozycji. Najgłośniej protestowali przeciwko niej posłowie Platformy Obywatelskiej. Głos w całej sprawie zabierali jednak również przedstawiciele innych ugrupowań, w tym Ruchu Kukiz’15. Wśród nich znaleźli się m.in. Robert Winnicki (KLIK) oraz Piotr Liroy-Marzec (KLIK). Pierwszy z posłów oświadczył, że nowelizacja ustawy przygotowana przez PiS jest „brutalnie uczciwa”, ponieważ stawia sprawę jasno, że od tego momentu media publiczne oficjalnie staną się rządowymi.
źródło: sejm.gov.pl, wMeritum.pl
Fot. Wikimedia/VaGla – Piotr Waglowski