„Jan Kulczyk. Biografia niezwykła” Cezarego Bielakowskiego oraz Piotra Nisztora to pozycja faktycznie dość oryginalna. Autorzy przedstawiają biznesową drogę na szczyt najbogatszego Polaka, który zgromadził majątek wart 15 mld złotych. Książka została podzielona na 20 rozdziałów, które są osobnymi historiami, przedstawiającymi ważne wydarzenia lub dany okres z życia miliardera.
Biografia zawiera wypowiedzi Jana Kulczyka, który opowiada o kulisach swoich największych inwestycji, osobistych relacjach oraz odnosi się do krytyki i zarzutów jakie przed nim stawiano. Narracja miliardera nadaje niepowtarzalny charakter całej książcę i w pełni ukazuje sylwetkę przedsiębiorcy, wizjonera, zagorzałego kapitalisty.
Bielakowski i Nisztor pokazują początki powstawania biznesowego imperium Jana Kulczyka. Jak pozyskał kapitał na „rozkręcenie” pierwszego biznesu? W jaki sposób zarobił swój pierwszy milion? Jakie cechy charakteru pomogły mu osiągnąć tak spektakularny sukces? Odpowiedzi na te pytania spróbowano udzielić w „Biografii niezwykłej.” Autorzy doskonale przedstawili gospodarczą rzeczywistość, w której poruszał się Jan Kulczyk; problemy systemowe, z którymi musiał się zmierzyć oraz okazje, z których korzystał. Biografia zawiera także relacje spotkań biznesowych i przesłuchanie bohatera książki Bielakowskiego oraz Nisztora przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen po aferze Orlenu, o której było głośno w 2004 roku.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Autorzy biografii skupili się na życiu biznesmena z punktu widzenia jego największych przedsięwzięć zabrakło natomiast większego obiektywizmu. Po przeczytaniu książki można odnieść wrażenie, że Jak Kulczyk w ogóle nie posiadał żadnych wad, a ewentualne potknięcia wynikały raczej z niefortunnego przypadku niż z jego winy. Autorzy uniknęli też odpowiedzi na zarzuty padające w stronę Kulczyka dotyczącego jego działalności na szkodę Polski. W „Biografii niezwykłej” próżno doszukiwać się jakiś odniesień do życia prywatnego Jana Kulczyka. Na ten temat znajdziemy krótkie anegdotki, które ukazują jedynie w znikomej części upodobania i charakter biznesmena, ale jak powszechnie wiadomo Jan Kulczyk jeszcze za życia bardzo chronił swojej prywatności tak i po jego śmierci najprawdopodobniej nie dowiemy się niczego więcej na ten temat.
Jan Kulczyk to bez wątpienia postać kontrowersyjna w polskim biznesie. Miał mnóstwo oddanych przyjaciół i niemalże tyle samo wrogów, ale prawdą jest, że za każdym razem, gdy pojawiał się na tzw. „salonach” wzbudzał ogromne emocje i zainteresowanie zarówno przybyłych gości jak i kolorowej prasy. Media śledziły każdy jego krok, a prasa prześcigała się w spekulacjach dotyczących Kulczyka. Na początku swojej działalności Jan Kulczyk zabiegał o kontakty, później inni zabiegali o to, aby poznać jego.
„Jan Kulczyk. Biografia niezwykła” Cezarego Bielakowskiego oraz Piotra Nisztora to pozycja godna przeczytania, pomimo subiektywności autorów i ukazanie raczej gładkiej strony biznesmena, książka „wciąga” i pozwala zaspokoić ciekawość odnośnie niektórych poczynań najbogatszego Polaka, którym był doktor prawa międzynarodowego Jan Kulczyk.
Autorzy: Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor
Tytuł: Jan Kulczyk. Biografia niezwykła
Wydane: Warszawa 2015, Wydawnictwo Fronda
Stron: 376
Autor recenzji: Anna Stanisławczyk