Telewizja Polska przez ponad 60 lat wykreowała szereg osobistości telewizyjnych i gwiazd. Niestety jednej nie ma już wśród nas. 21 stycznia br. roku w Warszawie po długiej chorobie zmarł Bogusław Kaczyński. Miał 73 lata. O jego śmierci poinformował jego przyjaciel dziennikarz Tadeusz Deszkiewicz, który obecnie jest doradcą prezydenta RP.
Niespełniony pianista
Bogusław Kaczyński urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Jako młody chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie (jak mówił w jednym z wywiadów jako trzy i pół letnie dziecko). Wtedy też miał pierwszy publiczny występ. Do końca życia nie porzucił grania, ale zasłynął jako popularyzator muzyki klasycznej na antenie radia i telewizji, by jak mówił w wywiadzie:
oby ta muzyka zbłądziła pod strzechy.
Ukończył studia z teorii muzyki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Kariera radiowa i telewizyjna
Bogusław Kaczyński to przede wszystkim prawdopodobnie największy popularyzator muzyki klasycznej w polskiej telewizji (miał programy w Rzymie, Moskwie, Berlinie, Hawanie). Prowadził takie słuchowiska czy programy telewizyjne jak: Operowe qui pro quo (1974-1978), Zaczarowany świat operetki (1979-1981) czy Rewelacja miesiąca (od 1979). Pisał recenzje i felietony do specjalistycznych czasopism. Swoje programy telewizyjne prowadził zazwyczaj w TVP2. Kaczyński przez lata komentował noworoczny koncert z Wiednia, Festiwal Eurowizji czy Konkurs Chopinowski. W swoich programach często pokazywał swoje umiejętności pianisty. Cechą programów, które prowadził Kaczyński był prosty język i umiejętność wyjaśniania zawiłych terminów muzycznych. Ubolewał nad tym, że spada poziom polskiej telewizji i nie ma w niej miejsca na kulturę wysoką. Sam stał się niejako ofiarą tego procesu.
Nie tylko telewizja i radio
Napisał kilkanaście książek popularyzujących muzykę klasyczną. Był dyrektorem festiwali: Festiwal Muzyki w Łańcucie (współtwórca i dyrektor od 1980 do 1990) oraz Festiwalu imienia Jana Kiepury w Krynicy (1982-2011). Od 1993 do 1996 Kaczyński był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1994-1998 był dyrektorem Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.
Jaki był Bogusław Kaczyński?
Bogusław Kaczyński był nazywany najwybitniejszym muzycznym publicystą od czasów Jerzego Waldorffa. Sam Waldorff tak o nim powiedział:
Gdybym umiał tyle i tak mówić jak Bogusław Kaczyński, zostałbym posłem na sejm, aby premiera nie dopuścić do głosu.
Trafnie postać Kaczyńskiego podsumował kiedyś Zbigniew K. Rogowski:
Oto co może pasja, zjawisko u nas deficytowe. Tutaj: pasja jednego człowieka. Mowa o Bogusławie Kaczyńskim, niestrudzonym słudze opery, popularyzatorze rodzimej i światowej wokalistyki. Bez jego zapału, poświęcenia i determinacji nie mielibyśmy imprezy w Łańcucie, uczt operowych w telewizji ani kiepurowskiego festiwalu i konkursu w Krynicy. Jest popularyzatorem, ale i animatorem oraz menedżerem. Dwoił się, troił. Był na posterunku w dzień i w nocy. Gasił ogień konfliktów i wzniecał entuzjazm. Bóle głowy, stany podgorączkowe, kłucie w okolicy serca, stresy — to cena, jaką płacił za niemal całodobową aktywność. Wykonywał funkcje i załatwiał sprawy daleko wybiegające poza obowiązki, wynikające z szefostwa artystycznego i przewodniczenia jury. Przerósł samego siebie. Był mocną osią, wokół której przez dwa tygodnie kręciła się festiwalowa karuzela. Sprawił, że sztuka operowa stała się w Krynicy radością życia. Nasze wielkie uznanie!
Choroba i śmierć
14 marca 2007 roku doznał udaru mózgu. Po żmudnej rehabilitacji odzyskał mowę i pokonał niedowład lewej strony ciała. Niestety drugiego udaru nie przeżył i zmarł 21 stycznia 2016 roku w Warszawie. O jego śmierci poformował jego przyjaciel wspomniany już Tadeusz Deszkiewicz:
Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się.
Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją.
Bardzo smutna wiadomość.
źr. boguslaw-kaczynski.pl; facebook.com/tadeusz.deszkiewicz;
fot. facebook.com/tadeusz.deszkiewicz
Czytaj także: Nowy program w TVP2 za Tomasza Lisa. Poprowadzi go Pospieszalski?