Jak twierdzi Ajay Bisaria, pełniący funkcję ambasadora Indii w Polsce, jego kraj jest bardzo zainteresowany technologiami stosowanymi w polskim górnictwie.
Polskie górnictwo prowadzi współpracę z przedstawicielami indyjskich przedsiębiorstw. Niedawno delegacja z Indii złożyła wizytę w Katowicach, gdzie miała okazję zapoznać się z technologiami wydobycia węgla.
Indie dysponują dużymi złożami węgla. Po przeobrażeniach, którym uległ ten sektor w naszym kraju, osiągnęliśmy nadwyżkę produkcyjną. W kontekście Polski, bardzo chcielibyśmy dobrze poznać technologie np. czystego węgla, gazyfikacji tego surowca. Pragniemy wykorzystać to w naszej gospodarce – powiedział Bisaria.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Podobnie duże zainteresowanie ze strony Indii wykazywane jest w odniesieniu do przetwórstwa żywności.
W zeszłym roku Lublin odwiedził delegacja z Pendżabu, która miała okazję zapoznać się ze stosowanymi nad Wisłą technologiami przetwórstwa żywności. Założona została wspólna komisja ds. przetwórstwa żywności i produktów rolniczych. Liczymy na kontynuację tej współpracy – podkreśla Bisaria.
W trakcie 2014 roku wymiana handlowa pomiędzy Polska a Indiami osiągnęła wartość 2,3 mld dolarów. Z kolei od stycznia do listopada 2015 roku wymiana była warta ponad 2 mld dolarów (wartość polskiego importu wyniosła 1,6 mld dolarów, natomiast eksportu – ponad 400 mln dolarów).