Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalny komunikat w sprawie pełnej ochrony życia człowieka. Zostanie on odczytany we wszystkich kościołach w najbliższą niedzielę, 3 kwietnia.
Komunikat został wydany z racji przypadającego 4 kwietnia Dnia Świętości Życia. Dzień ten przypada zawsze podczas święta Zwiastowania NMP, a w tym roku z racji, że święto przypadało w Wielki Piątek, zostało ono przesunięte na najbliższy poniedziałek.
Konferencja Episkopatu Polski postuluje zmiany w prawie, które chroniłyby życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Sprzeciwia się również trzem przypadkom, w których w Polsce dozwolona jest aborcja. Chodzi o sytuację, w której ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki, w której u płodu wykryte zostają przesłanki pozwalające przewidzieć u niego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie zagrażające jego życiu, lub w której ciąża powstała w wyniku gwałtu.
Czytaj także: Ciche ludobójstwo
Poniżej prezentujemy pełny tekst komunikatu Konferencji Episkopatu Polski, podpisany przez Przewodniczącego KEP, abp Stanisława Gądeckiego, Zastępcę Przewodniczącego KEP, abp. Marka Jędraszewskiego oraz Sekretarza Generalnego KEP, bp. Artura Mizińskiego.
Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.
W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.
Czytaj także: Syryjskie rodziny mieszkające na Śląsku musiały wykazać, że są chrześcijanami