W Sejmie przegłosowano ustawę, która wprowadza duże zmiany w przepisach dotyczących obrotu ziemią, m.in. wstrzymana na 5 lat zostaje prywatyzacja większości państwowych gruntów. Za ustawą głosowało 233 posłów, 195 było przeciwnych, wstrzymało się 18.
Przyjęta na czwartkowym posiedzeniu Sejmu ustawa wstrzymuje obrót państwową ziemią na okres pięciu lat. Wyjątkiem są jedynie nieruchomości do 2 ha, jak również grunty z przeznaczeniem innym niż rolne – budownictwo mieszkaniowe, magazyny, hale przemysłowe i logistyczne.
Zmieniają się także zasady obrotu ziemią między prywatnymi podmiotami. Od tej pory nabywcą gruntów rolnych może być jedynie rolnik indywidualny, który odtąd nie będzie musiał należeć do KURS, osobiście gospodarujący na ziemi o powierzchni nie większej 300 hektarów. Musi posiadać odpowiednie kwalifikacje rolnicze oraz zamieszkiwać w gminie, w której położona jest co najmniej jedna działka jego gospodarstwa od co najmniej pięciu lat.
Czytaj także: Ustawa o handlu ziemią czeka na podpis Prezydenta. Sejm uwzględnił poprawki Senatu
Prawo pierwokupu ziemi będzie miała Agencja Nieruchomości Rolnych. Wyjątkiem będą nieruchomości, które podlegają prawu dziedziczenia przez osoby bliskie.
Nowe prawo nie będzie dotyczyło jednak kościołów oraz związków wyznaniowych. Jedna z poprawek do ustawy mówi, że będą one mogły nabywać ziemię rolną bez zastosowania się do powyższych zasad. Ta zmiana wzbudziła bardzo dużo kontrowersji. Wiele osób zarzucało tej poprawce niekonstytucyjność.
Klub Kukiz’15 postulował, by nabywcą nieruchomości mógł być każdy, kto przez okres pięciu lat stale mieszka w Polsce, niezależnie od jego kwalifikacji rolniczych oraz narodowości. Poprawka jednak nie spotkała się z przychylną opinią większości.
Odtąd rozporządzenia ministra rolnictwa będą określały sposób ustalenia wysokości czynszu za dzierżawę ziemi. Będą zależne od potencjału produkcyjnego gruntu, jego rodzaju i klasy, miejsca położenia oraz wartości nieruchomości.
1 maja kończy się dwunastoletnie moratorium na sprzedaż ziemi obcokrajowcom. Obecna ustawa wchodzi w życie 30 kwietnia. Obecnie zajmie się nią Senat.
Ustawa od samego początku wzbudzała wiele kontrowersji. PiS stwierdza, że wprowadzenie tych przepisów pozwoli uniknąć spekulacji na rynku gruntów.
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wyjaśnił, że ustawa została stworzona na skutek protestu rolników, a przepisy te nie są bardziej rygorystyczne od tych, które obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej.
źródło: Onet, Polskie Radio
Fot. MOs810 / Commons Wikimedia