Na krakowskich targach Moto Show pokazano szerszej publiczności całkowitą nowość. Polski prototyp wodorowego auta o nazwie „Premier”.
Najnowsze dzieło polskiej myśli technicznej już teraz ma duży potencjał i szansę na rynkowy sukces. Stoją za tym: nowatorskie nadwozie zbudowane z kompozytów, niezależny napęd na 4 koła, silnik zasilany „paliwem przyszłości” czyli wodorem a także autonomiczne systemy wspomagania jazdy. Takie są cechy pojazdy stworzonego przez inżynierów z RIOT Technologies.
Przy każdym z kół pojazdu umieszczony jest bezszczotkowy silnik elektryczny o dużej mocy chłodzony wodą. Silniki te sterowane są przez stopnie mocy stworzone również przez firmę RIOT a zasilanie odbywa się w sposób hybrydowy tzn. moc elektryczna przekazywana jest przez pakiety baterii umieszczonych z przodu i tyłu pojazdu a także za pomocą ogniwa paliwowego zamieniającego wodór na energię elektryczną. Łączna moc pojazdu ma wynieść 270 KM.
W Polsce takiego prototypu auta jeszcze nie było […] jeżeli tego typu auto wejdzie do produkcji to z pewnością stanie się odpowiedzią na obecne wyzwania stawiane producentom samochodów przez konsumentów. Mamy nadzieję, że „Premier” zapoczątkuje trend badania i rozwoju uniwersalnych i tanich w eksploatacji systemów jezdnych, mających zastosowanie zarówno w autach osobowych jak również w autach dostawczych.
Na uwagę zasługuję fakt iż cała konstrukcja jest w całości polska stworzona przez polskich inżynierów, przy kooperacji z polskimi firmami. „Premiera” czeka teraz faza testów i optymalizacji ażeby w kolejnych etapach wdrażać do produkcji opracowane rozwiązania. Ostatnią kwestią będzie kwestia odpowiedniego wyedukowania przyszłych użytkowników przyzwyczajonych do silników spalinowych.
Jak widać droga od prototypu do seryjnej produkcji nie jest krótka, jednak skoro pierwszy krok został już wykonany, to dlaczego nie iść dalej?
Pytają konstruktorzy