W opublikowanym niedawno Raporcie Wolności Gospodarczej Świata nasz kraj spadł z 48 miejsca na 59.
Na 10 możliwych punktów Polska uzyskała 7,2 (spadek o 0,11 pkt). Pierwsze miejsce utrzymał Hongkong, przed Singapurem i Nową Zelandią. Z krajów europejskich najlepiej wypadła Szwajcaria, wysoką ocenę uzyskały Niemcy, Estonia, Finlandia, Dania i Litwa. Po corocznych spadkach w tym roku Stany Zjednoczone awansowały o jedną pozycję i zajmują obecnie 17 miejsce. Na ostatnim miejscu w rankingu znajduje się Wenezuela, która jako jedyne państwo uzyskała wynik poniżej czterech punktów.
Polska uzyskała niskie oceny za rozmiary rządu (5,46 pkt) i wymiar sprawiedliwości (6,44). Jednocześnie twórcy rankingu docenili naszą politykę pieniężną przyznając jej ponad 9,5 pkt. Eksperci centrum im. Adama Smitha uspokajają jednak i tłumaczą, że Polska znajduje się w sytuacji, w której drgania w rankingu rzędu 0,1 punktu mogą spowodować wahania pozycji o 10-20 miejsc. Dodają jednocześnie, że nasz kraj powinien wyciągnąć z raportu wnioski i zmniejszyć biurokrację oraz przyspieszyć działania wymiaru sprawiedliwości.
Czytaj także: Łódź - polskie Detroit
Coroczny raport opracowywany jest przez Sieć Wolności Gospodarczej skupiającą 85 niezależnych instytutów gospodarczych, do której należy także Centrum im. Adama Smitha, które zajmuje się między innymi wyliczeniami dnia wolności podatkowej w Polsce.
Fot: Raul Heinrich, Peretz Partensky/wikicommons