Wicepremier, minister rozwoju – Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie polskiej agencji ratingowej dla firm średniej wielkości, za której stworzenie mają odpowiadać Giełda Papierów Wartościowych oraz Polski Fundusz Rozwoju.
Morawiecki zdradził owe plany podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami. Zapewnił, iż nowo powstała agencja nie będzie konkurowała z wielkimi agencjami ze Stanów Zjednoczonych:
Chcemy stworzyć polską agencję ratingową, głównie dla przedsiębiorstw średniej wielkości. Prace nad agencją rozpoczną Giełda Papierów Wartościowych i Polski Fundusz Rozwoju. Oczywiście, nie tacy jak my próbują tworzyć swoje agencje, a i tak dominuje ta wielka trójka. My dziś nie chcemy z nimi konkurować, ale chcemy wypełnić pewną niszę dla mid-capów, których nie stać na te agencje.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Wicepremier stwierdził także, iż brexit przełoży się na słabsze wyniki polskiej gospodarki. Zdaniem Morawieckiego, który powołał się na szacunki Ministerstwa Finansów oraz NBP, wpływ ten może wynieść od 0,5 do 1 % PKB. Dodał jednakże, iż wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie spowoduje zmiany polityki gospodarczej polskiego rządu.
Polityk odniósł się także do sztandarowego projektu rządu – programu 500+ oraz propozycji podatkowych:
Jeśli chodzi o program 500+, to jest to dla nas aksjomat i podstawowy wydatek budżetowy, od którego na pewno nie odstąpimy. Natomiast jeśli chodzi o kwotę wolną – to jest druga duża kwota (…) – to będziemy starali się ją zaadresować w ramach nowego systemu rozliczania głównych danin, czyli ZUS, PIT i NFZ. I tak dbać o finanse publiczne, żeby nie przekroczyć tego deficytu (3 proc. PKB – PAP), i żeby nie wyciekało tyle podatków.
Morawiecki dodał ponadto, iż nie uważa, aby kasa Unii Europejskiej szybko odczuła wyjście Wielkiej Brytanii, gdyż Brytyjczycy nie powinni przestać płacić do budżetu w trwającej perspektywie. Jego zdaniem, głównym zagrożeniem mogą być „tąpnięcia w wymianie handlowej”. Wicepremier uznał natomiast, iż można wymienić również szanse dla Polski związane z brexitem: są to powrót części polskich pracowników z emigracji oraz możliwość przyciągnięcia nad Wisłę części londyńskich instytucji finansowych. Dodał, iż jest umówiony z przedstawicielami części instytucji na ten temat.
Źródło: bankier.pl
Foto:BZ WBK/wikicommons