SejmLog to z pewnością projekt, któremu warto poświęć choć odrobinę uwagi. W zamyśle jego twórców ma być to pierwszy polski portal społecznościowy o polityce, który umożliwi użytkownikom dyskusję opartą na merytorycznych argumentach.
Za powstanie projektu SejmLog odpowiedzialni są między innymi przedstawiciele Żelaznej Logiki – strony, która od wielu lat funkcjonuje w serwisie Facebook. Dla większości osób, które choć trochę interesują się polityką, tej marki nie trzeba przedstawiać. Jej twórcy zajmują się przede wszystkim odkrywaniem i punktowaniem wszelkich manipulacji dotyczących wydarzeń politycznych. „ŻL” zbudowała spore grono odbiorców i ciągle je powiększa. Obecnie może pochwalić się prawie 130 000 obserwującymi na FB, 10 800 obserwującymi na Twitterze, oficjalną stronę WWW projektu odwiedziło jak dotąd ponad 6 milionów osób.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Pomysł narodził się około półtora roku temu, następnie stopniowo go rozwijałem, zapisywałem notatki, łączyłem pewne elementy w jedną całość. Ten okres trwał co najmniej pół roku do momentu kiedy uznałem, że taki portal jest potrzebny. Nawiązanie współpracy z Łukaszem z UX Maestro to był strzał w dziesiątkę, podczas wielogodzinnych rozmów przez Skype na podstawie moich notatek przedstawiałem swój pomysł, a Łukasz w programie xMind umiejętnie przełożył to na profesjonalną mapę projektu z podziałem na fazy jego budowy
– powiedział dla portalu wMeritum.pl Damian Małecki, jeden ze współtwórców portalu.
Bardzo cieszy odzew oraz to, że praktycznie każdy po zapoznaniu się z ideą absorbuje ten pomysł i sam aktywnie włącza się w jego wykonanie. Na tym polega oddolność – ludzie sami proponują w jakich obszarach mogą pomóc, do zespołu cały czas dołączają nowi ochotnicy, jeśli czegoś nam potrzeba, np. fachowca od spraw GIODO, wrzucamy takie ogłoszenia i natychmiast zgłaszają się chętni. Potrzebowaliśmy lektora? Znów ogromny odzew i głos użyczony przez Jacka Chełchowskiego. Obecnie w szeroko rozumianym zespole jest już ponad 60 osób.
SejmLog ma przybrać formę portalu społecznościowego opartego przede wszystkim na polityce, ale jak podkreślają pomysłodawcy nie samą polityką żyje człowiek:
Nie obawiamy się, że ludzie zaczną używać SejmLoga do zwykłych działań znanych z innych serwisów społecznościowych. Przeciwnie – liczymy, że tak właśnie będzie. Samą polityką nie da się żyć, dlatego SejmLog oczywiście będzie spełniał również zwykłe funkcje społecznościowe,ale w tym dobrym stylu – bez nadmiaru reklam, oddając użytkownikowi decyzję na temat treści i osób które chce śledzić. Natomiast w sekcjach politycznych najistotniejsza będzie innowacyjna „Renoma” pozwalająca na ewolucję swojego statusu i budowę politycznej marki użytkownika w serwisie.
Jak można przeczytać na stronie sejmlog.pl:
Renoma będzie przenikać cały portal i istotnie oddziaływać na jego elementy oraz użytkowników. Dzięki wysokiemu poziomowi Renomy użytkownik uzyska dostęp do wcześniej niedostępnych funkcji czy elementów wyróżniających (przy tworzeniu SejmLoga inspirujemy się również zagadnieniami Grywalizacji), ponadto wysoka Renoma wpływa na odbiór osoby, która ją uzyskała …przy czym nie musi być to odbiór jedynie pozytywny czy negatywny. (…) Sposobów na uzyskanie Renomy będzie wiele. Przykładowo – Wasze komentarze i wpisy będą oceniane przez innych za pomocą przycisków reakcji (tak jak „Lubię to!” na FB) – jeden z nich służył będzie do wyrażenia poparcia, a drugi sprzeciwu wobec poglądów głoszonych przez autora wpisu czy komentarza.
Co warte uwagi – SejmLog ma być przeznaczony dla trzech grup użytkowników: wyborców, publicystów oraz samych polityków, szczególnie tych mniej znanych, którzy nie zawsze mają możliwość przedstawienia swoich koncepcji przed większym gronem osób. Kiedy zatem będzie można aktywnie brać udział w życiu społeczności SejmLoga?
Co do terminu uruchomienia – obecnie pracujemy nad makietami i co najważniejsze zbieramy fundusze potrzebne na pokrycie kosztów pracy 7-osobowego zespołu, w tym programistów czygrafików, przez około 9 miesięcy. To szacowany czas potrzebny do oddania działającej pierwszej wersji portalu, z wieloma innowacyjnymi funkcjami już na tym etapie. Oczywiście, już wcześniej zaczniemy beta testy z użytkownikami chętnymi do udziału w nich. Użytkownikom chcemy oddać portal jak najprędzej, by powiedzieli, co im się podoba, a co nie, co należy jeszcze dopracować. To dla nich go budujemy
– informuje Damian Małecki.
Pomysłodawcy podkreślają również, że nie zamierzają w przeciwieństwie do niektórych portali społecznościowych ograniczać zasięgu określonych treści czy stosować cenzury. Więcej informacji i aktualności dotyczących prac nad portalem znajdziecie Państwo na stronie SejmLog.pl. Warto także obejrzeć film, w którym twórcy przedstawiają swoją koncepcję tego projektu. Mogą Państwo obejrzeć go poniżej:
Źródło: sejmlog.pl/wMeritum.pl
Fot. Sejmlog.pl