Z cmentarza wojennego w Cybince (woj. lubuskie), na którym spoczywają oficerowie Armii Czerwonej, zniknęła najprawdopodobniej ostatnia w Polsce tablica z wizerunkiem Józefa Stalina. Od dłuższego czasu domagał się tego Instytut Pamięci Narodowej.
O sprawie głośno było już w ubiegłym roku. Na łamach wMeritum.pl informowaliśmy o tym w grudniu (zobacz tutaj). Przypomnimy,że w Cybince znajdują się dwie nekropolie czerwonoarmistów. Kontrowersyjna tablica znajdowała się przy wejściu na oficerski cmentarz. Był na niej wizerunek Stalina i napis „Nasza sprawa jest słuszna. Zwyciężaliśmy”. Poniżej znajduje się zdjęcie tablicy:
Czytaj także: Tablica z wizerunkiem Stalina zniknie z cmentarza w Cybince?
IPN intensywne działania w tej sprawie podjął w połowie 2015 roku. Wtedy też o tablicy informowały wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne, radiowe i portale internetowe. Chodziło m.in. o pisma, które kierowali przedstawiciele Instytutu do lokalnych władz. Te jednak były sceptyczne co do pomysłu usunięcia tablicy.
Gmina nie jest za tym, żeby ściągać tę płaskorzeźbę. Jest jednak za tym, żeby umiejscowić tam tablicę informującą o totalitaryzmie oraz zbrodniach stalinowskich
– mówił wtedy dla TVN 24 sekretarz gminy Cybinka – Sebastian Łukaszewicz,
Jednak w grudniu „Rzeczpospolita” poinformowała, że tablica zostanie zdemontowana na koszt Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak się okazało, demontaż miał miejsce pod koniec sierpnia. Zamiast starej, pojawiła się nowa tablica, na której po rosyjsku jest informacja o spoczywających na tej nekropolii oficerach.
Opinie wśród mieszkańców są podzielone, jednak można odnieść wrażenia, że większość nie chciała usunięcia tablicy, podkreślając m.in. jej historyczny walor i skłaniając się do propozycji, o której mówił sekretarz gminy.
Przypomnijmy, że na początki kwietnia Sejm przyjął tzw. ustawę dekomunizacyjną, która zobowiązuje samorządy do zmian nazw ulic i wszelkich obiektów użyteczności publicznej, jeśli kojarzą się one z ustrojem komunistycznym lub innym totalitarnym. Nie obejmowała ona jednak pomników, obelisków i tablic pamiątkowych.
Źródło: rp.pl/tvn24.pl/wMeritum.pl
Fot. Krzysztof Mazur/wMeritum.pl