Instytut Ordo Iuris zapowiada złożenie pisma do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie praktyk portalu Facebook. Zdaniem wnioskodawców, serwis narusza zbiorowe interesy konsumentów i stosuje niedozwolone klauzule umowne.
Inicjatywa Ordo Iuris nawiązuje do ostatniej burzy w debacie publicznej. Po tym jak serwis Facebook wypowiedział wojnę narodowcom usuwając profile ich organizacji i masowo blokując konta użytkowników udostępniających plakat tegorocznego Marszu Niepodległości, sprawa stała się jednym z głównych tematów w Polsce.
Problem cenzury na Facebooku stał się przedmiotem komentarzy nie tylko publicystów i dziennikarzy, ale również polityków, w tym członków rządu Beaty Szydło. Rozmowy z administracją portalu zapowiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, a analizę prawną sprawy podejmie ministerstwo sprawiedliwości, co ogłosił wiceminister Patryk Jaki.
Czytaj także: Przełom w sprawie Facebooka! List otwarty przedstawiciela serwisu na Europę
Ostatecznie Facebook złagodził swoje stanowisko zezwalając na umieszczanie w serwisie plakatu Marszu Niepodległości i przywrócił profil wydarzenia, który obserwuje blisko 260 tys. użytkowników. Nie powróciły jednak inne profile prowadzone przez narodowców m.in. ONR, MW, RN. Miały mieć miejsce również rozmowy narodowców z polskimi przedstawicielami portalu, ale ostatecznie administracja Facebooka poprosiła o ich przełożenie.
W sprawie interweniowała Reduta Dobrego Imienia, która zapowiedziała stosowne kroki prawne. Teraz zawiadomienie do prezesa UOKiK ma złożyć Ordo Iuris. Przedstawiciele organizacji uważają, że portal, z którego korzystają obywatele RP ma obowiązek również stosować się do polskiego prawa. Ich zdaniem, obecnie w serwisie ma miejsce dzielenie konsumentów na grupy i ich nierówne traktowanie.
Zastrzeżenia Ordo Iuris wzbudzają też dokumenty, na których opiera się korzystanie z serwisu. Mowa tu o regulaminie i „Standardach Społeczności”. – Obydwa teksty mają bardzo ogólnikowy charakter, co daje administratorom portalu możliwość niemal całkowicie dowolnego selekcjonowania treści na serwisie – napisano na stronach Instytutu.
Dodatkowym motywem zawiadomienia jest fakt, że Facebook pełni w Polsce rolę monopolisty, który wykorzystuje swoją pozycję do „motywowanego ideologicznie ograniczania zasięgu niektórych treści”. Działanie portalu, w opinii Ordo Iuris, narusza zbiorowe interesy konsumentów, o których mowa w art. 24 Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz stanowi nadużywanie dominującej pozycji na rynku, co jest zakazane art. 9 wspomnianej ustawy.
Źródło: wmeritum.pl; ordoiuris.pl; rp.pl
Fot.: Commons Wikimedia/Facebook; Brion VIBBER