Po 225 latach od decyzji o rozpoczęciu budowy Świątyni Opatrzności Bożej nastąpi jej otwarcie. Uroczystości odbędą się 11 listopada.
W 1791 r. Sejm Wielki podjął decyzję o budowie nad wąwozem Agrykola świątyni będącej wotum wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Rozbiory nie pozwoliły jednak na budowę obiektu sakralnego. W 1921 r. pomysł ponownie podjęto. Świątynia miała stanąć na Polach Mokotowskich jednak plany przekreślił wybuch II wojny światowej 1 września 1939 r.
Po 1945 r. komuniści rządzący w Polsce nie zgodzili się na budowę obiektu sakralnego. Dopiero po 1989 r. zaczęto rozważać pomysł wybudowania świątyni. W 2000 r. praca Marka Budzyńskiego wygrała konkurs na projekt budowli. 2 lata później na Polach Wilanowskich wmurowano kamień węgielny pod budowę obiektu.
11 listopada br. nastąpi uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej. Obiekt jest również nekropolią, gdyż pochowano tam ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego i ks. Jana Twardowskiego.
Czytaj także: Wystawa unikatowych dokumentów z historii Polski w Pałacu Prezydenckim