Jak poinformował portal dictionary.com, który na życzenie internautów dostarcza definicji językowych, słowo „ksenofobia” było najczęściej wyszukiwanym zwrotem w 2016 roku.
Według redaktorów prestiżowego słownika, zainteresowanie tym wyrazem spotęgowały międzynarodowe wydarzenia 2016 roku. Był to w szczególności kryzys migracyjny, kampania wyborcza Donalda Trumpa oraz decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Dzień po referendum dotyczącym „Brexitu” liczba ludzi, którzy poszukiwali w internetowym słowniku dokładnego znaczenia „ksenofobii” wzrosła o prawie 1000 proc. Także wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do lingwistycznej popularności „ksenofobii”. Według redakcji portalu, retoryka prezydenta elekta Donalda Trumpa, którą głosił w podczas kampanii wyborczej, pełna była treści wpisujących się w oficjalna definicję tego słowa.
Portal zaznacza, że opublikowane w ubiegłym miesiącu dane mają związek ze wzrostem ataków powodowanych nienawiścią wobec szeroko pojmowanej inności. To odzwierciedla pragnienie naszych użytkowników do zrozumienia globalnych wydarzeń – wskazała Liz McMillan, szefowa dictionary.com na łamach „La Times”.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Czym jest ksenofobia? Zgodnie z definicją zamieszczoną na portalu dictionary.com, jest to „Nienawiść wobec cudzoziemców, ludzi pochodzących z innych kultur lub obcych”.
Źródło: interia.pl
Fot. pixbay.com