„12 grudnia 2016 r. Narodowy Bank Polski opublikował wyniki raportu z badania ukraińskich imigrantów pracujących w Polsce. Raport zawiera analizę sytuacji imigracji na polskim rynku pracy, przepływów pieniężnych związanych z pracą cudzoziemców w Polsce oraz przybliża zjawisko nowej fali migracyjnej” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.
W dokumencie znajdziemy wszystkie dane dotyczące obywateli Ukrainy podejmujących aktywność zawodową na terenie naszego kraju. Raport został rozpisany w 5 punktach: 1. Wprowadzenie, 2. Charakterystyka demograficzna imigrantów, 3. Sytuacja na rynku pracy, 4. Środki przekazywane na Ukrainę, 5. Studenci z Ukrainy na polskim rynku pracy.
Już z 1-szego punktu dowiadujemy się, że liczba obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy zaczęła gwałtownie rosnąć od 2014 roku, czyli od momentu, gdy za naszą wschodnią granicą na dobre rozpoczął się konflikt zbrojny. Od 2014 r. obserwowany jest ich nieustanny, dynamiczny wzrost. Rekordowy pod tym względem był rok 2015, kiedy zarejestrowano 760 tys. oświadczeń dla obywateli Ukrainy (spośród 780 tys. ogółu dokonanych rejestracji). Liczba ta była ponad dwukrotnie wyższa (o 104,5%) w porównaniu z 2014 r. Równie silny wzrost, widoczny był w liczbie zezwoleń na pracę wydanych obywatelom Ukrainy. W tym przypadku w 2015 r. wydano 50 tys. zezwoleń, wobec 26 tys. w 2014 r. W porównaniu z wcześniejszymi latami wzrost liczby rejestrowanych oświadczeń i wydanych zezwoleń na pracę jest jeszcze silniejszy. Powyższe dane pozwalają oszacować, że w ciągu 2015 r. w związku z pracą (legalną i nie w pełni legalną) przebywało w Polsce około 1 mln Ukraińców – czytamy.
W raporcie znajdziemy również klasyfikację ze względu na płeć. Okazuje się, że w porównaniu do lat wcześniejszych, od 2014 roku liczba kobiet i mężczyzn przybywających do Polski zbliżyła się do siebie. W latach poprzednich widoczny był wyraźny rozziew na korzyść kobiet.
Ciekawie przedstawia się również struktura wiekowa imigrantów z Ukrainy przyjeżdżających do Polski od 2014 roku. Nowi migranci są zdecydowanie młodsi. Średni wiek dla nowoprzybyłej grupy wyniósł 32,8 lat, podczas gdy dla doświadczonych migrantów wynosił on 42,7 lat (aż 10 lat różnicy). Największą zmianą jest wzrost liczby bardzo młodych osób, poniżej 25 roku życia, których udział wśród doświadczonych migrantów wynosi 14,0% a wśród nowoprzybyłych 39,0% (wzrost o 25 pp.). Bardzo silna zmiana widoczna jest także w kolejnej grupie wiekowej. Udział osób w wieku 26 – 35 lat wzrósł z 15,0% wśród doświadczonych migrantów do 26,0% wśród nowoprzybyłych (różnica o 11 p.p.). Ogółem wśród osób posiadających już historię migracyjną udział osób poniżej 35 roku życia stanowił 29,0% ankietowanych, podczas gdy w drugiej z grup wyniósł on 65,0% – piszą autorzy.
Wbrew powszechnej opinii, głównym powodem przyjazdu obywateli Ukrainy do Polski nie jest konflikt zbrojny oraz sytuacja polityczna same w sobie. Od 2014 roku, aż 59,8% badanych, jako przyczynę migracji wskazuje na „niezadowalający poziom wynagrodzenia”. Interesująco przedstawiają się również dane dotyczące regionu, z którego do Polski przybywają Ukraińcy. Zarówno do 2013, jak i od 2014 roku, najwięcej imigrantów przyjeżdża do nas z zachodnich terenów tego kraju (do 2013 było to 93,7%, zaś od 2014 – 71,6%). Od 2014 roku zauważalny jest jednak wzrost przybyszów ze wschodu.
Pomińmy kwestie demograficzne i przejdźmy do spraw, które interesują nas najbardziej. Mowa oczywiście o obecności obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy. W punkcie 3. raportu „Sytuacja na polskim rynku pracy” znajdziemy wykres ilustrujący strukturę zatrudnienia imigrantów z Ukrainy w naszym kraju. Okazuje się, że prawie połowa z nich wykonuje pracę stałą (45,6%), zaś druga pracę dorywczą (47,9%). Liczba osób bezrobotnych jest z kolei naprawdę znikoma. Wynosi bowiem 6,2%, z czego 5% deklaruje, że poszukuje zatrudnienia. Obywatele z Ukrainy wykonują głównie proste prace (70,7%). 23,8% pracuje na stanowiskach rzemieślniczych, 3,7% jest specjalistami, zaś 1,7% menedżerami. Najczęściej sprzątają, opiekują się osobami starszymi, pracują na gospodarstwach rolnych. Ukraińcy w Polsce pracują przeciętnie 54h/tyg, za średnio 2100 zł na miesiąc.
Interesująco przedstawiają się dane, które znajdziemy w punkcie 5. raportu. Dotyczą one bowiem studentów z Ukrainy. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jakie są motywy ich przyjazdu do Polski. Wyłącznie z powodu studiów do naszego kraju przybyło 33,6% badanych, zaś chęć łączenia nauki z pracą zadeklarowało 57% badanych. 7% studentów przyjechało do Polski tylko z powodu pracy.
Przytoczone przez nas dane to oczywiście tylko niewielka część obszernego raportu przygotowanego przez NBP. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z całością dokumentu. Znajdą go państwo TUTAJ.
źródło: nbp.pl