Być może już niedługo w życie wejdzie pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce. Dziś ma się nią zająć sejmik województwa małopolskiego, a wicemarszałek uważa, że jej przepisy wejdą w życie.
Uchwała, nad którą będą pracować radni sejmiku nie zakłada zakazu palenia węglem. Wprowadza jednak liczne obostrzenia, których celem jest zapobieganie zanieczyszczeniom powietrza. Jeśli chodzi o piece to od momentu wejścia uchwały w życie w nowych budynkach będzie obowiązek montowania pieców piątej generacji, zaś do 1 stycznia 2023 roku konieczna będzie wymiana wszystkich starych pieców. Wyjątek stanowią piece trzeciej i czwartej generacji, których obowiązek wymiany zostanie przesunięty do końca 2026 roku.
Jeżeli chodzi o kominki to nie będzie konieczna ich wymiana, jednak często wymagane będzie ich doposażenie, m.in. w specjalne filtry. Konieczne jest, by kominki miały sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 procent.
Ponadto uchwała zakłada, że nie można będzie palić drewnem o wilgotności przekraczającej 20 procent oraz paliwami niskiej jakości, np. flotami węglowymi. Według producentów pieców i kotłów oraz korporacji węglowych, nie będzie problemu z dostarczeniem na rynek odpowiedniej ilości sprzętu oraz paliwa wysokiej jakości.
Całą sprawę tłumaczy cytowany przez RMF24.pl Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego. Według niego, ustawa zostanie przyjęta, co przyczyni się do polepszenia jakości powietrza w regionie. – Sądzę, że ta uchwała zostanie podjęta przez sejmik. Cieszy mnie, że znajomość zagrożeń wynikających z wielokrotnego przekraczania poziomu zanieczyszczeniem powietrza jest duża, mieszkańcy mają też świadomość, że prawie 98 procent Małopolan oddycha powietrzem, które zagraża zdrowiu i życiu. (…) Nie wprowadzamy zakazu używania węgla, który jest ogólnodostępnym paliwem, ale w uchwale zapisaliśmy wymóg montowania pieców i kotłów grzewczych piątej generacji, których sprawność jest bardzo wysoka – powiedział.
Jeżeli radni sejmiku przyjmą uchwałę, wejdzie ona w życie 1 lipca bieżącego roku.