W poniedziałek o godz. 11.00 odbyła się konferencja Instytutu Pamięci Narodowej, podczas której został zaprezentowany projekt baza danych „Załoga SS KL Auschwitz”.
Konferencja prasowa wraz z prezentacją odbyła się w poniedziałek, 30 stycznia 2017 r., w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa o godz. 11.00. Dla osób, którego nie mogły osobiście uczestniczyć w wydarzeniu przygotowano zapis wideo.
Oprócz nazwisk członków załogi SS będziemy mogli zobaczyć ich dane personalne, m.in. date urodzenia, wykształcenie czy narodowość. Według dra Jerzego Bukowskiego, rzecznika Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, to dobrze, że utrwala się również historie o złych ludziach.
Czytaj także: IPN pokaże załogę SS z obozu w Auschwitz
– Nazwiska tych osób powinny być znane opinii publicznej. Nie po to żeby ich ścigać, bo z pewnością zdecydowana większość już nie żyje ale po prostu po to, aby do historii każdy przechodził w związku z tym co zrobił dobrego lub złego. To byli właśnie konkretni ludzie, i dlatego też każde opublikowanie nazwisk, czynów, życiorysu takich osób ma, nie tylko ogromną wartość historyczną ale również charakter pewnej przestrogi, że nikt kto robi cokolwiek złego przeciwko swojemu bliźniemu, nie będzie bezkarny i będzie kiedyś jeżeli nie rozliczony, to przynajmniej napiętnowany w sensie podania jego danych do wiadomości publicznej – stwierdził dr Bukowski.
Czym jest baza danych „Załoga SS KL Auschwitz”?. To projekt stworzony przez dra hab. Aleksandra Lasika i krakowski IPN. Prof. Lasik tworzenie bazy zaczął w 1982 r. Najpierw w bazie znajdowali się tylko esesmani z Auschwitz-Birkenau, ale później dołączono do nich inne załogi. Baza osiągnęła rozmiar 25 tys. rekordów.
Decyzję o publicznym udostępnieniu bazy na stronach IPN podjęto w maju 2015 r. Baza „Załoga SS KL Auschwitz” będzie dostępna m.in. na stronie truthaboutcamps.eu.