Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar Public dla Instytutu Spraw Publicznych, preferencje polityczne młodych Polaków zdecydowanie różnią się od ogólnego poparcia dla partii politycznych, którego odzwierciedleniem jest skład polskiego Sejmu.
Kantar Public przeprowadził badanie dla Instytutu Spraw Publicznych na temat poparcia młodzieży dla poszczególnych ugrupowań politycznych w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone w grupie wiekowej 15 – 24 lat.
Respondenci pytani byli o stosunek do konkretnych ugrupowań politycznych i ich przywódców. Każdy z badanych miał ocenić na skali 0 – 5 prawdopodobieństwo (0 – w ogóle nieprawdopodobne, 5 – bardzo prawdopodobne), że w wyborach parlamentarnych oddałby głos na każde z kolejno wymienionych ugrupowań politycznych. Przy każdym z ugrupowań figurowało również nazwisko lidera.
Wyniki badania przedstawiają się następująco:
Kukiz’15: 27%
Wolność: 19%
Nowoczesna: 14%
PiS: 13%
PO: 13%
Razem: 6%
PSL: 6%
SLD: 4%
IP: 4%
Ciekawe dane – młodzi wobec polityki – od @ISPThinkTank pic.twitter.com/zFFg1EVbYS
— Justyna Suchecka (@jsuchecka) 6 marca 2017
Na wykresie pokazano odsetek ankietowanych, którzy na skali 0-5 ocenili prawdopodobieństwo głosowania na dane ugrupowanie na 5 (bardzo prawdopodobne) lub 4 (prawdopodobne).
Zastanawiający jest brak w zestawieniu Ruchu Narodowego, którego wyborcy to w znacznej mierze ludzie młodzi. Być może jest to wynik utożsamiania posłów tego ugrupowania z funkcjonowaniem w ramach ruchu Kukiz’15. Narodowcy startowali bowiem z list Pawła Kukiza w ostatnich wyborach parlamentarnych. Zdaje się, że wobec powyższego RN powinien popracować nad umocnieniem swojej tożsamości i odrębności.
Z najnowszego badania Instytutu Spraw Publicznych i Kantar Public wynika również, że polska młodzież (15-24 lata) wyraźnie częściej określa swoje poglądy jako prawicowe niż jako lewicowe.
Badanie zostało przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego 2017 roku za pomocą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 500 mieszkańców Polski w wieku 15-24 lata. Próba została przygotowana na podstawie oficjalnych statystyk UE (Eurostat).
Źródło: okopress, Twitter.com/ISPThinkThank
Fot. Wikimedia.org, Twitter.com