Szykują się zmiany, które będą skutkować tym, że polski podatnik nie będzie w stanie ukryć majątku za granicą, a podatnik z zagranicy w Polsce. Będzie to polegać na współpracy 101 państw, które dokonają automatycznej wymiany informacji o stanie rachunków bankowych. Nie będzie już obowiązywała tajemnica bankowa.
W praktyce ma to polegać na automatycznym przekazywaniu informacji innym krajom o tym, ile gotówki na kontach bankowych trzymają ich obywatele w polskich bankach. W zamian za to, zagraniczne skarbówki prześlą informacje na temat posiadanych środków ma kontach Polaków. Nie będzie już obowiązywała tajemnica bankowa w przypadku tych 101 państw współpracujących ze sobą.
Wszystko w związku z ustawą o wymianie informacji podatkowych, którą opracowuje Senat. Ma wejść ona w życie w przeciągu siedmiu dni, ale jej przepisy zaczną w praktyce obowiązywać dopiero od czerwca 2017 r.
Ustawa związana jest z dyrektywą unijną 2014/107/UE z dnia 9 grudnia 2014 r.
Dyrektywa ma na celu zwalczanie oszust podatkowych, a także zaprzestanie uchylania się od opodatkowania dzięki lokowaniu pieniędzy za granicą. Dlatego każde z tych 101 państw będzie wspólnie współpracować na rzecz zmniejszenia skali oszustw.
– W ostatnich latach znacząco przybyło wyzwań związanych z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od opodatkowania w wymiarze transgranicznym; wyzwania te stały się również przedmiotem poważnych obaw w Unii i na całym świecie. Nieujawniony i nieopodatkowany dochód znacznie uszczupla krajowe wpływy podatkowe. Istnieje zatem pilna potrzeba zwiększenia skuteczności i efektywności poboru podatków. – czytamy w dyrektywie.
Ponad połowa dołączy w tym roku.
Wzajemną wymianę informacji finansowych w 2017 zobowiązały się zapewnić 54 państwa: Anguilla, Argentyna, Barbados, Belgia, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Bułgaria, Kajmany, Kolumbia,Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Wyspy Owcze, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Grenlandia, Guernsey, Węgry, Islandia, Indie, Irlandia, Wyspa Man, Włochy, Jersey, Korea, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Meksyk, Montserrat, Holandia, Niue, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Seszele, Słowacja, Słowenia, Republika Południowej Afryki, Szwecja, Trynidad i Tobago, Turks i Caicos, Wielka Brytania.
Czytaj także: Badanie nastrojów przedsiębiorców: 76 proc. jest niepewnych co do działań rządu
W roku 2018 do tej grupy dołączyć ma kolejne 47 państw, a wśród nich: Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Szwajcaria i Hongkong. Pełna lista krajów, które zobowiązały się przystąpić do automatycznej wymiany informacji dostępna jest TUTAJ.
Automatyczna wymiana danych ma być skutecznym narzędziem do walki z oszustwami podatkowymi w skali europejskiej jak i międzynarodowej. Jedynie Austria ma jeszcze czas na przeprowadzenie po raz pierwszy automatycznej wymiany informacji na mocy tej dyrektywy do dnia 30 września 2018 r.
Co o zmianach mówi dyrektywa?
– Automatyczna wymiana informacji stanowi ważne narzędzie w tym względzie, a Komisja w swoim komunikacie z dnia 6 grudnia 2012 r. zawierającym Plan działania zakładający poprawę skuteczności walki z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od opodatkowania podkreśliła potrzebę zdecydowanego promowania automatycznej wymiany informacji jako przyszłego europejskiego i międzynarodowego standardu dla przejrzystości i wymiany informacji w sprawach podatkowych. – wynika z dyrektywy.
Rada Europejska wezwała wówczas do rozszerzenia automatycznej wymiany informacji na poziomie unijnym i globalnym z myślą o zwalczaniu oszustw podatkowych, uchylania się od opodatkowania i agresywnego planowania podatkowego.
– W wyniku negocjacji między Stanami Zjednoczonymi Ameryki i wieloma innymi krajami, w tym wszystkimi państwami członkowskimi, które to negocjacje dotyczyły dwustronnych umów o automatycznej wymianie informacji w celu wdrożenia ustawy o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych Stanów Zjednoczonych (powszechnie znanej jako „FATCA”), grupa G-20 udzieliła Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mandatu, aby w oparciu o te umowy opracowała jednolity globalny standard dla automatycznej wymiany informacji podatkowych. – czytamy dalej w dyrektywie.
Pełna treść dyrektywy unijnej 2014/107/UE z dnia 9 grudnia 2014 r. dostępna jest W TYM MIEJSCU.